Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност отбелязаха тържествено в Сопот.
В деня, в който свеждаме глава пред делото на Св. св. Кирил и Методий – създателите на славянската писменост, и отдаваме почит на всички, които пазят и предават знанието, на централния площад дойдоха учители, ученици, просветни и културни дейци, музейни работници, много граждани.
Празничен водосвет за здраве и благоденствие отслужи архиерейският наместник на Карловска духовна околия свещеноиконом Марко Тодоров.
Приветствено слово по случай празника произнесе кметът на общината Станислав Стоенчев:
„Община Сопот има особено право да се гордее с този празник. От тук е поел първата глътка въздух, тук е израснал и прописал първите си творби патриархът на българската литература Иван Вазов. И днес всички български деца растат със стиховете му и прославят великото му дело в Родината ни и в чужбина. Всички вие, хората на знанието, просветата и духа, заслужавате поклон и днес ви го поднасям от името на жителите на нашата прекрасна община.
Скъпи ученици, честит празник и на вас! Бъдете ученолюбиви, будни и помнете: Напред, науката е слънце, което във душите грей!
Желая на всички здраве, нестихващ ентусиазъм, да продължавате ревностно да пазите нашите духовни ценности, защото само с тях и чрез тях можем да съхраним национална си идентичност!
Честит празник на словото, на духа и на книжовността“!
И тази година община Сопот отличи с наградата „Учител на годината“ изявени педагози от три училища и три детски градини.
Наградата „Учител на годината“ беше присъдена на изявени преподаватели от: НУ „Неделя Петкова“ Мария Стеева, СУ „Иван Вазов“ Дафинка Иванова, ПГ „Ген. Владимир Заимов“ Иглика Порязова. Наградените учители от детски градини: „Слънчево детство“ Надежда Макавеева, „Приказен свят“ Надежда Неделева, „Роза“ Стоянка Фъркова.
Наградата „Ученик на годината“ кметът връчи на: Харитина Иванова от НУ „Неделя Петкова“ , Иван Георгиев от СУ „Иван Вазов“, Ирена Йочева от ПГ „Генерал Владимир Заимов“.
За първи път тази година бяха отличени най-малките участници в празника – децата, които правят своите първи стъпки в света на знанието. Децата от детските градини получиха Наградата „Бъдеща надежда“ . Кметът Станислав Стоенчев я връчи на: Теодор Генчев от ДГ „Слънчево детство“ , Теодор Ангелов от ДГ „Приказен свят“ и на Мартин Дишков от ДГ „Роза“.
В богатата празнична програма се включиха деца от всички училища и детски градини, мажоретки, вокална група „АрТаланти, с драматизация се представи Театрална школа към Центъра за работа с деца.
Събитието уважиха секретарят на община Сопот Мехмед Тухчиев, общински съветници.

