Над 1000 туристи са посетили карловската Куршум джамия след реставрацията/СНИМКИ/

След откриването на най-новия културно-исторически обект в Карлово десетки жители и гости на града посетиха Куршум джамия. От отварянето си през месец май досега е посетена от над 1000 възрастни и учащи жители и гости на града.

Съдебните дела, които община Карлово води срещу мюфтийството за собствеността на сградата продължиха повече от 9 години.

През 2015 г. се стигна до протести в Карлово и в Пловдив с искане Куршум джамия и други обекти да останат във владение на общините. Върховният касационен съд окончателно постанови оспорваната сграда да остане собственост на община Карлово заедно с прилежащия терен, върху който е построена.

След успешната реставрация, недвижимата културна ценност с историческа стойност е напълно обновена. Запазена е оригиналната зидария и фрагменти от оригиналните стенописи, превърната в културно пространство, част от общото ни архитектурно и историческо наследство, в което могат да влязат всички граждани без разлика на своята религия. В обекта са показани по подходящ начин запазените култови елементи от различни епохи. Стенописите и пластичната декорация разкриват великолепие от майсторски умения и цветови решения.

Куршум джамия е уникално култово място в центъра на Карлово, почитано като свещено през различни исторически епохи. Проведените археологически проучвания разкриха наслагване на религиозни практики, извършвани в границите на обекта: антично светилище IV в. пр. Хр., обитаване през ХІІІ в. и мюсюлмански храм (ХV – ХIХ в.).

Археологическите проучвания, проведени през 2015 г. и 2018 г. от екип археолози под научното ръководство на проф. д-р Маргарита Ваклинова около и под пода на Куршум джамия, показаха, че на това място има следи от живот още от ІV в.пр. Хр., ползвано за различни цели. Най-ранните следи от обитаване на мястото са късове от груба ръчно работена керамика, антична монета от ІV в пр. Хр.

Новото използване на терена се датира около ХІІІ в. и насочва към жилище, частично вкопано в терена.

Проучванията разкриха, че джамията е претърпяла преустройство след края на ХVІІ в. В началния вид, сградата е с преддверие с три куполчета върху четири гранитни колони – подобно на Ески джамия в Ямбол и Джумая джамия в Пловдив, които са от ХV в. и Фатих Мехмед джамия в Кюстендил и Баня баши джамия в София от ХVІ в.

Сградата е обявена е три пъти за архитектурен паметник през 1964 г. /ДВ бр. 101/ с категория „местно значение“, за паметник на изобразителното изкуство през 1970 г. /ДВ бр. 38/ и за паметник на архитектурата и изобразителното изкуство с категория местно значение през 1976 г./ ДВ бр. 70/. Със заповед на Министъра на културата от 3.09.20218 г. Куршум джамия е обявена за архитектурно-строителна художествена и историческа недвижима културна ценност от Средновековието с категория „национално значение“.

Куршум джамия е експозиция към Исторически музей–Карлово. Отворена е за посещение всеки ден от понеделник до неделя от 9.00 ч.- 12.00 ч. и от 12.30 ч.–17.20 часа.

Свързани статии