Светещо тяло в небето на страната беше забелязано късно снощи. Видео на явлението, което се видя и над Карлово и наподобяваше падащ метеор, беше публикувано в социалната мрежа от Глория Райкова. То е заснето малко преди 21:30 ч.
Пред БНТ астрофизикът доц. Камен Козарев обясни, че явлението прилича на по-голям обект, който се е разпаднал при влизане в атмосферата, отколкото на метеор. „За момента не е ясно и дали е естествен или направен от човек“, каза той.
Много е възможно обектът да е разпадащ се сателит. На сайта aerospace.org може да се види регистър на сателити, които предстои да навлязат или вече са навлезли в земната атмосфера. На днешната дата – 25 август, за района на България е регистриран обект на компанията Starlink.
Сателитът с номер 1257 е бил изстрелян на 18 март 2020 година. За момента обаче няма официална информация за края на полета му в орбита.
Според директора на обсерваторията в Рожен Никола Петров със сигурност това не е метеор или астероид, а отломки от изкуствени спътници на Земята с големината на кола или по-скоро автобус.
„От това, което видях във видеото те са прекалено бавни, така че по-скоро са остатъци от изкуствен апарат“, посочи той пред БНТ.
Обектите, които не функционират правилно и се наричат „космически боклук“ са над 200 000 и това да ги виждаме ще зачестява в близко бъдеще.
„И ако досега говорим за все пак безопасни неща, може би, както в научно-фантастичните филми да станат и опасни отломките, така, че да могат да предизвикат някакви неприятности на Земята и на хората, може би след 20, 30 години няма да е съвсем на игра. Може би!“.
Снимка и видео: Глория Райкова

