Най-модерната в България пречиствателна станция за отпадни води бе открита днес в Пловдив. Стойността на ремонта й е около 80 млн. лв., като тя е част от Интегрирания проект за водите на град Пловдив – етап 1. С останалите пет подетапа Водният проект за Пловдив достига до 120 млн. лв., посочи при откриването кметът Здравко Димитров.
Той изброи всичко направено до момента, сред което 40 улици в район „Северен“ с ВиК-инсталации, осветление, асфалтиране и тротоари. Към този проект е също и Южният обходен колектор, който ще бъде свързан с пречиствателната станция и в крайна сметка на изхода ще излиза чиста вода, ще се произвежда метан и малка субстанция твърдо вещество, допълни градоначалникът.
„За две години и половина, с усилията на много специалисти беше реализиран прекрасен обект, който няма аналог в момента в страната. Станцията е от 1986 година, но дълги години отговаряше на изискванията за пречистване на водите по старите норми. Всеки възел от станцията е приведен в съответствие с европейските изисквания и тя ще пречиства всички води на града до изискванията за пречистена вода, годна за заустване в река Марица с отстранени биогенни елементи – азот и фосфор, които иначе предизвикват по поречието растеж на всевъзможни алги и др. които пречат на живота на реката. Сега река Марица е чиста и годна за ползване в цялото си поречие след град Пловдив“, заяви при откриванет Павел Павлов, ръководител на проекта.
По думите му няма елемент от станцията, който да не е бил обхванат от сегашния проект. „Реконструирани са механичното стъпало, модернизирано е биологичното стъпало, а по линията на утайката тук са изградени два нови метан танка – най-големите в България, по 7 500 куб. м всеки, които ще преработват утайката до биогаз, а той ще се използва за производство на електрическа и топлинна енергия. Стабилизираната утайка отива в нов комплекс, какъвто няма в нашата страна досега, за термично изсушаване, където тя ще се изсушава до степен годна да стане продукт за изгаряне в пещ на твърдо гориво или в пещ за производство на цимент. Няма такъв аналог в момента. Това е първата в България, най-модерна инсталация у нас, както и в Европа“, категоричен беше Павлов.
„Най-най-най! Това е, което заслужават пловдивчани. Заслужават чист въздух, чиста питейна вода, зелени площи, а това е една крачка към осъществяването им“, подчерта кметът. Той преряза лентата на съоръжението и пожела успех на работещите в него.
Отслужен беше и водосвет за здраве и благополучие.
Според зам.-кмета по строителството Пламен Райчев, Северният обходен колектор е свързан със станцията. В момента се прави един огромен колектор на бул. „Дунав“, който ще се свърже към Северния. „По-интересното е Южният обходен колектор, който в момента се изгражда. Той изцяло се прави от ВиК по ОП „Околна среда“. Това, което знаем е, че проектът ще се разпредели на фази и ще се изгражда до 2025 година“, обясни зам.-кметът.
Според Здравко Димитров забавянето на Южния обходен колектор и проекта Модър-Царевец идва от това, че проектът е много тежък и осъществяването му зависи от много институции. „Обектът е труден, има множество прехвърляния на ток, газ и ВиК инсталации. Колекторът минава на голяма дълбочина и обира всички отпадни води. По-скоро от документално естество бяха проблемите. Едно писмо 7 месеца го чакахме от едно министерство. Иначе плащанията са ритмични, сега всичко е в ръцете на строителите“, посочи Димитров.
По думите на кмета фирмата, която е изградила пречиствателната станция ще строи и басейн „Младост“. „Сигурен съм, че ще стане в срок и ще бъде най-добрият в България. За съжаление обаче има фирми, които идват в града да работят през съдилища, обжалване на поръчки, където ние не можем да влияем“, коментира той.
Градоначалникът беше категоричен, че ще продължи да събира редовно фирмите, които извършват ремонти в града под тепетата. Предстои нова среща в събота с тях. По думите му те работят добре. Забързало се е строителството на ул. „Хаджи Димитър“ в „Западен“ и вероятно графиците ще бъда спазени. „От 60-те години толкова канализация не е правена“, допълни той. И сподели, че най-големият проблем е това, че няма Околовръстно.
Здравко Димитров отново очерта проектите, които трябва да бъдат довършени до края на мандата му. Освен Пречиствателната станция, това са също стадионите „Христо Ботев“ и „Локомотив“, улиците „Хаджи Димитър“, Модър-Царевец, „Даме Груев“, четири детски градини.