Скулптура на Христо Ботев, изработена от руския скулптор Григорий Ястребенецки, бе дарена на Калофер

Скулптура на Христо Ботев, изработена от руския скулптор акад. Григорий Ястребенецки, бе дарена на Калофер по повод 175-годишнината от рождението на поета-революционер. Това е завещал авторът на монумента малко преди кончината си през март миналата година, каза кметът на Калофер Румен Стоянов. На официална церемония бюст-паметникът бе поставен в сградата на кметството в града в присъствието на представители на местната власт и граждани.

Скулптурата е изработена през 1964 г. в Санкт Петербург. В транспортирането на бюста на Христо Ботев от Русия до България участват проф. Илия Пеев от Варна, скулпторът Владимир Бродарски, внукът на акад. Григорий Ястребенецки – Даниил Ястребенецки и дипломати.

На откриването присъства Елеонора Митрофанова, посланик на Русия в България, която посочи, че майсторът е имал особено отношение към България и мечтата му е била паметникът да бъде тук.

Произведения на скулптура Григорий Ястребенецки се намират в над 40 руски културни институции и в частни колекции в Германия, Великобритания, Финландия, Швеция, САЩ./БТА

Свързани статии