В уютната обстановка в двора на Археологическия музей в Хисаря беше представена книгата на Людмила Андровска „Мария Тертер – Царицата“. Специален гост на събитието беше актьорът от Драматичен театър – Пловдив Стефан Попов, познат на хисарската публика и като дългогодишен режисьор на „Театър без диплома“ към НЧ „Иван Вазов-1904г.“ – Хисаря.
В непринуден и приятелски разговор авторката Людмила Андровска и Стефан Попов споделиха историята по написването на романа, интересни факти около персонажите в книгата, както и бъдещите творчески планове на писателката.
С невероятният си актьорски талант Стефан Попов разчувства публиката, прочитайки откъси от „Мария Тертер – Царицата“.
Публиката попадна в една реалност, която е далечна по място и битие, гласът на Стефан Попов и думите, написани от Людмила Андровска, отведоха всички назад във времето, преди векове, за да преживеят заедно една незабравима и емоционална вечер.
Срещата завърши с автографи, като всеки получи лично послание от Людмила Андровска. Граждани и гости на града изчакаха търпеливо, за да получат своето копие от книгата. Сред тях бе и кметът на община Хисаря инж.Пенка Ганева.
Екипът на музея благодари на всички, посетили събитието и присъединили се към тази съкровена среща с българската история. А Людмила Андровска обеща, че ще дойде отново в Хисаря, за да представи своята следваща книга от поредицата „Тертерите“!
„- Момче е, нали? – нетърпеливо скочи бащата.
Бабите се спогледаха.
– Момиченце… – отвърната едната.
Мъжът стоеше като закован, лицето му смени няколко цвята. После се обърна и, без да каже дума, излезе, затръшвайки тежката врата след себе си.
…
Не се безпокой, миличко – заговори му отново Божия. – Сега не ти се радват, но… Ти ще бъдеш царица. Жена на цар и майка на велик цар! И майка на царици… Само имай търпение!…
Само търпението превръща черничевия лист в коприна…“
Историкът Дора Тодорова споделя:
„Романът „Мария Тертер – Царицата“, написан сякаш на един дъх, се чете с лекота и омая. Изборът на един динамичен, но леко пренебрегван период от българската ни история, изпъстрен с драматизъм и неочаквани обрати, дава много поводи за размисъл. Достолепие, чест, достойнство, героика, любов се противопоставят на властолюбие, лукавство, пресметливост, коварство и предателство – естествени човешки състояния, които ярко се разграничават едно от друго и провокират усещането за родолюбие и патриотизъм – една дебела червена линия, обединяваща целия сюжет.
Безспорно образът на царица Мария Тертер е най-сериозният принос, разкривайки една изключителна личност, останала незабелязана във време на силна суета в мъжкото себедоказване, но отдала себе си по своему на България. Заложени като ненатрапчиви акценти, основни човешки потребности – обич в семейството, уют в дома, грижа за възпитанието и образованието на децата, изграждане на ценностна система и отстояване на морални принципи, са приносите на силната жена. Жертвите й дават своя резултат – един силен и достоен цар на измъчената България.
Романът е изключително навременен. Той издига понятията патриотизъм и родолюбие, девалвирали напоследък, внушавайки, че за тях са нужни много мисъл, познания и разумни действия, трябва жертвоготовност, за да се брани род, име и родина.
Бях скептична към историческите романи. Днес, обаче, да се върнеш към богатството на историята ни е потребност, която да възроди достойнството ни като народ.“
„Светослав отиде към скалата, на която до преди малко бе стоял Йоаким, и се обърна към множеството. Всички очи се приковаха в него.
– Моята майка, царица Мария Тертер, ме е възпитала в обич към Бог и към народа ни. В любов към другата ми майка, България, която е над всичко – понесе се силният му глас. – Много неща мога да простя, но никога и никому не ще простя предателството към страната ни. Аз съм Теодор Светослав Тертер, цар на българите, и сега тук, пред вас, се заричам да пазя народа ни и да върна земите ни. Кълна се, че ще служа единствено на вас и ще пазя нашата родина от враговете ни. Заклевам се да върна честта и гордостта на българите! България е всичко за нас! България сме ние.“
От Археологическия музей в Хисаря увериха, че съвсем скоро книгата „Мария Тертер – Царицата“ ще може да бъде закупена от сувенирните магазини в музейните обекти!