Нова колония на белошипата ветрушка ще бъде изградена в карловското село Климент. Това стана ясно след провеждането на работна среща между екипа на „Зелени Балкани“, който осъществява проекта „Живот за белошипата ветрушка“ в селото.
Проектът е финансиран по програма LIVE на Европейския съюз, съобщи в интервю за ПБ Новинар Градимир Градев от „Зелени Балкани“.
Белошипата ветрушка е наричана още степна ветрушка заради откритите ловни територии, които предпочита и заради бледите нокти на краката на възрастните индивиди, както и за това, че по време на лов пърха срещу вятъра и се ветрее. Някога в България е имало големи колонии на тази птица, която е изключително полезна за земеделието, тъй като се храни с насекоми, дребни гризачи и малки влечуги, които често нападат житните насаждения.
Последните данни за нейното съществуване у нас са от средата на 20-ти век. От началото на 21-ви век вече няма информация тя да съществува в България. Причините за изчезването на този вид са комплексни, свързани с начина на земеползване в миналото, използване на химически препарати в земеделието, както и цялостната икономическа ситуация.
В миналото птцата е била много разпространена, а една от многочислените колонии е била в района на Средна гора, около Карлово. Заради това от екоорганизацията са избрали село Климент за възстановяване на вида. Натежал е фактът, че територията около селото, която е част от Средна гора, влиза в Натура 2000 и заради това има специална защита по европейските директиви и българското законодателство.
Предварителните изследвания на екипа на „Зелени Балкани“ показват, че в района има подходящи територии за гнездене и лов, а и има сериозна подкрепа от страна на кмета на село Климент.
Преди около 10 години организацията стартира опитите за цялостно възстановяване на този вид в Сакар планина, която също е част от Натура 2000 и е едно от последните места, където видът гнезди.
„Там имаме колония, създадена буквално от нулата, доставени са от Испания 20-дневни бели пиленца пухчета, постепенно ги адаптирахме, приучихме да живеят,създаваме им места за живеене като изкуствени гнездилки, кацалки, адаптационни волиери. Всяка година тези птички отиват до Африка, където зимуват и напролет се връщат отново. Ние ги броим и като предвестници на пролетта подобно на щъркелите и лястовичките, но те долитат доста по-рано. Нашият екип сваля мартениците, като ги видим“, разказа Градев.
Той обясни, че това е една от забележителностите на района на село Левка в Сакар планина. Районът е обект на много туристи, орнитотуристи, ученици и групи. Хората посещават мястото, наблюдават птиците и се запознават и с други птици.
Край Климент вече се изгражда инфраструктура – клетка и база, от която да бъдат освобождавани птиците, но първото освобождаване на птици е планирано за догодина – 2023 г.
Птиците са по-малки от гълъб, безопасни са за домашни птици и животни, живеят на колонии, които са весели и шумни. Белошипата ветрушка гнезди близо до хората – в селскостопански сгради, постройки, на джамиите в Турция. Едно от последните места, където са гнездили, са били тепетата на Пловдив.
„Надяваме се да се превърнат в една от забележителностите на района тук“, подчерта Градев.
Вижте още във видеото: