В Сопот представиха какво значи облачна община/ВИДЕО/

Какво означава облачна община и какви са ползите от нея обясниха вчера в Сопот Иван Манчев и Боби Атанасов, които представиха платформата „Алфагис“. Платформата работи с устройство на територията, базирана на точна и актуална информация. Платформата предлага модерен, сигурен и бърз облачен достъп до всеки имот на територията на община Сопот без нужда от специализиран софтуер, обясни Манчев, който е управител на фирмата и работи в партньорство с Атанасов. „Работим с 12 общини и продължаваме да увеличаваме обема си, работим и с 15 гробищни парка в страната. Имаме публична и административна част. Целта е всеки един гражданин да бъде информиран какво е състоянието на неговия имот, какви са параметрите му, какво може да направи и какво може да се случи с него. Да може хората да се запознаят веднага с това дали могат или не могат да строят върху въпросния имот. От другата страна е административната част, качват се и се архивират всички важни документи, чрез които гражданинът също да може да бъде информиран на момента. Работи се изключително прозрачно и публично“, обясни Манчев.
„Нашата цел е да стандартизираме начина, по който се работи в цяла България, за да не се работи на парче, както е в момента. Разполагаме със всякакви информации, които по някакъв начин са свързани с устройството на територията. Така бързо може да се ориентира човек къде какво се случва, като например коя е сградата, какви са параметрите по нея, или дали имотът попада в зона, в която се позволява да се строи нещо по-различно от предвиденото например, дали може да използва пълния капацитет на имота си и това собственикът дали може да го види по всяко време навсякъде в интернет от всяко едно устройство, включително и от телефон“, разясни Боби Атанасов.
Това спестява време и средства както на гражданите, така и на общината. За всеки един имот може да се види какви промени са нанасяни, кога са нанасяни, заедно с всички съпровождащи го документи. Това спестява и време от ровене в архива. Всички документи са налични и се намират с един клик. Могат да се коригират параметри, да се нанасят корекции по самия имот, да се добавят нови файлове, които остават завинаги част от информацията за въпросния имот. Информацията от старите планове също е достъпна и може да се види кога, как и защо се е променяла през годините. Подложките в платформата са достъпни не само за общината, но и за гражданите, така че всеки един може да види имота си и да съпостави данните за него.
„Платформата разполага с опции за чертаене без специализирана нужда и с други възможности. Може да се види целият архив, може да се импортират данни, да се чертаят скици. Всеки един служител на общината, който има достъп до платформата, може да работи от вкъщи или от всяка една точка на света, за да бъде функционален с това, което прави. Всичко, което се качва или променя, автоматично се записва, за да няма злоупотреби и нередности“, обясни още Иван Манчев.
Едно от нещата, които фирмата е направила специално за Сопот е, че къщата-музей „Иван Вазов“ е консервирана със специална апаратура за паметници на културата, така, че музеят е консервиран и дигитализиран и е направен 3 D модел. Целта е за в бъдеще, ако нещо се случи, тя да може да се архивира и да се построи наново във вида, в който е сега.
Бъдещето е това хората да могат да бъдат на сто процента информирани и да има пълна прозрачност на процесите. В платформата може да се качва информация за дървета, шахти, подземна инфраструктура и други. Това, което е направено като съществуващи промени в регулационния план, също може да се качва в платформата, стана ясно още на представянето на облачната община.
Събитието уважиха кметът на община Сопот Станислав Стоенчев, който представи гостите и ползите от нововъведението, председателят на ОбС Сопот Антонина Цочева, архитектът Атанас Дочев, общински съветници, граждани.

Свързани статии