В месеца на жените в Национален музей „Васил Левски“ се събраха представители на Младежкия център в Карлово, Исторически музей – Карлово, Дамски клуб „Розова долина“, библиотеката в Карлово, читалището във Войнягово и други гости на разговор за жените в живота на Апостола – негови сподвижнички в революционната борба, укривателки, жените в неговото семейство – майка, сестра, и такива, които са докоснали сърцето на човека, посветил се изцяло на Освобождението на отечеството.
Пламена Москова и Даяна Комбова от НМ „Васил Левски“ разказаха за най-важната жена за Апостола – майката, дала живот на най-великия син на България Гина Кунчева, за сестра му Яна, за укривателките му в родния град Неда и Гана Тачеви и интересни случки за издирването на Левски и съхраняването на архива на революционната организация, за „Маджарките“ – Неда и Мария Ганеви, съпруга и дъщеря на верния съратник на Левски Ганьо Маджареца. Според спомени именно в тяхната къща е станала и последната среща на Левски с майка му преди да замине за Ловеч и Къкрина. Дъщерята Мария ушива знамето на Карловския революционен комитет и още едно копие, с което Бенковски обявява Априлското въстание в Панагюрище. След като научава, че Панайот Волов е тръгнал към Карлово с двеста юнака, за да призове и карловци да се включат във въстанието, смелата Мария Ганева развява ушитото от нея знаме на Карловския комитет на площад „Войнишкото“, призовавайки своите съграждани на бунт. Карловци не въстават, а тя е предадена на турската полиция и заедно с родителите ú са откарани в пловдивския затвор, където са изтезавани жестоко и осъдени на смърт. Благодарение на обявената амнистия се завръщат у дома, но със силно разклатено здраве не след много години Мария и баща ú умират. Стана дума и за други жени извън Карлово, помагали на Левски, рискувайки и собствения си живот. Една от тях е Мария Сиркова от Ловеч – укривала в дома си със своя съпруг и Левски, и комитетския архив, който те съхраняват след Освобождението. Интересен е разказът и за стопаните на къщата, в която се провежда събитието – Онбашиевата къща. По времето на Левски в нея живее семейството на османски служител – онбашия, майката на когото според записани спомени имала добри чувства към семейството на Гина Кунчева и намирала начин да я предупреждава, когато настъпвала опасност за сина ú Васил.
Директорът на исторически музей в Карлово Мария Деянова, представи личността и интересни моменти от живота на монахиня Евгения (Ана Бояджиева) от Карлово, докоснала сърцето на Апостола, а Цонка Дамянова от читалището в село Войнягово разказа вълнуващата история, която войняговци пазят в спомените си, за Левски и красивата мома Йова от селото, когато той е бил учител там (1864-1866).
Една от любимите песни на Левски, с която са го запомнили войняговци, „Недке ле, Недо“ изпяха деца от читалището в селото и приятно огласиха двора на музея.
Тематичната среща „Почит към жените в живота на Левски“ е част от проект на Младежкия център в Карлово „Мисията възможна“.






