При засилен интерес премина в Сопот срещата за разпространението на нашественика борова процесионка. Специалисти в областта на горското стопанство се срещнаха със загрижени граждани, които са подали сигнали, притеснени от унищожаването на боровата гора край Вазовия град. Директорът на Горското стопанство в Карлово инж. Златю Кличев, старши лесничеят и помощник-лесничеят от ГСУ Карлово инж. Найден Иванов и Христомир Даргов обясниха как се разпространява вредителят, как да се води борба с него и каква превенция да се прилага.



Гъсениците изгризват иглиците на растението гостопримник, като могат напълно да обезлистят цели дървета.
Контролът се осъществява по следния начин: залагане на феромонови уловки през месеците юли и август за улавянето и унищожаване по механичен начин на пеперудите, провеждане на механична борба през периода от м. септември до м. декември чрез изрязване и унищожаване на гъсениците в зимните гнезда, провеждане на въздушно третиране през периода от м. август до началото на м. октомври, като се използват бактериални или хормонални препарати, които действат селективно само на гъсениците.
Проектираните лесозащитни мероприятия през 2025 год. са
Ще бъдат обработени с въздушно пръскане 550 декара на територията на община Сопот. Това означава, че се залага се препарат с количество безвредно за хората и вододайните зони, животните и пчелите и се пръска с хеликоптер.
Планирана е и механична борба на площ 50 декара. Залагат се феромонови уловки-вид капан, който по време на размножителния период наподобява феромона на женската пеперуда и по този начин се улавят мъжките екземпляри. Не се позволява по-нататъшното развитие и размножаване на гъсеницата, обясниха специалистите.
На срещата, която е важна за жителите на Сопот, присъстваха кметът на общината Станислав Стоенчев, служители на администрацията и много граждани.