„Инвестициите в сектор „Земеделие“ достигат над 2,2 млрд. лева годишно, което представлява около 7-8% от инвестициите в икономиката на страната“. Това каза министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при официалното откриване на Х-ия мегафорум за агробизнес, вино, храни и оборудване в Пловдив. Той отбеляза, че селското стопанство запазва своята стабилност, осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. По думите му позитивни тенденции се наблюдават и в търговията със селскостопански стоки, като през 2023 г. положителното салдо надхвърля 1,7 млрд. евро, което ръст от близо 9% спрямо предходната година.
В своето приветствено слово министър Тахов подчерта значението на форума като уникална платформа за обмен на опит, иновации и бизнес партньорства, която привлича участници и търговци не само от България, но и от редица чуждестранни пазари. „Международните изложби АГРА, ВИНАРИЯ И ФУДТЕХ са сред най-престижните събития в Югоизточна Европа за агробизнес, лозарство, винарство, храни и напитки“, отбеляза д-р Тахов и допълни, че „изложението вече се е утвърдило като модерно средище на аграрния сектор, което насърчава инвестиционното мислене и създава нови възможности за развитието на земеделския бизнес“. Той изтъкна, че чрез законодателни инициативи и стратегически интервенции ще бъде създадена благоприятна среда за развитие на сектора, за да се подпомогне конкурентоспособността на българското селско стопанство.
Министър Тахов изрази увереност, че трите специализирани изложби, които откри днес, ще допринесат за развитието на българския агробизнес, тъй като предоставят платформа за нови партньорства, споделяне на добри практики и представяне на най-добрите продукти от сектора.
„В следващите дни Международен панаир Пловдив ще бъде, както винаги, отправна точка за нови бизнес перспективи. Иновациите и научните изследвания са двигателят на икономическия просперитет. За да бъде конкурентноспособна българската икономика, тя трябва да се адаптира с бързи темпове и да оптимизира своите пазари.“, каза на официалното откриване на АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕ 2025 главният директор на Международен панаир Пловдив доц. д-р Иван Соколов. 10-о издание на мегафорума започна днес и ще продължи до събота включително. Форумът се провежда под егидата на Министерството на земеделието и храните. Това е най-мащабната икономическа инициатива за агробизнес на Балканите. Тя обединява традиции, иновации и възможности за всички участници в аграрната индустрия. „Затова над 600 компании от 25 държави и 24 научни институти избраха Международен панаир Пловдив за представяне на резултатите си. При нас ще се срещнат икономически активните субекти, за да създадат делови връзки с цел нови проекти и бизнес растеж. Нашата мисия е да отваряме широки хоризонти за развитие, а това нямаше да е възможно без подкрепата на стратегическите ни партньори“, каза доц. Соколов в словото си. Той благодари за сътрудничеството на Селскостопанска академия, Университета по хранителни технологии, Съюза на енолозите, Агенцията за лозата и виното, Асоциацията месопреработвателите в България. Доц. Соколов изрази специални благодарности към Асоциацията на производителите и вносителите на агротехника и технологии в България (АГРОТЕХ) за организацията и провеждането на АГРА, която стана още по-мащабна.
10 -ото издание на мегаизложението отново е пространство за обмен на идеи и развитие, делова зона за срещи и контакти. То дава възможност както на лидерите в индустрията да покажат своите блестящи постижения, така и на малки компании и стартъпи да се утвърдят на пазара. „Вярваме, че разнообразието от изложители е ключът към успеха на мегафорума“, подерта доц. Соколов и пожела на изложителите успешни сделки, а на посетителите – незабравимо преживяване.
На официалната церемония за старта на мегафорума присъстваха още кметът на Пловдив Костадин Димитров, Пловдивският митрополит Николай, областният управител проф. Христина Янчева, председателят на Пловдивския общински съвет Атанас Узунова, дипломати, представители на държавната и местната власт, браншови структури.
„10-ото издание на АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ откроява форума, като най-мащабното събитие за агробизнес в Югоизточна Европа, с производители и представители от над 170 сектора.“ Това каза главният директор на Международен панаир Пловдив доц. д-р Иван Соколов на специална пресконференция днес преди официалното откриване. Той обоснова твърдението си с конкретни данни за трите специализирани международни изложби, които започнаха днес и ще продължат до събота включително. Общата изложбена площ обхваща 40 900 кв. м, участват над 620 компании – директни производители и представители от 25 държави.
АГРА 2025 запазва статуса си на най-голямото земеделско изложение, в което участват над 400 фирми от 16 държави. Експозицията се разгръща върху пет палати и всички открити площи. „Обхванати са всички направление и сектори, поясни доц. д-р Соколов. Той съобщи, че ВИНАРИЯ 2025 бележи ръст от 10 %, участват над 140 изложители, от които 104 производители. „Тази година имаме много български производители и бутикови винарни, които през последните години се утвърдиха като значим фактор на индустрията. Участват и чуждестранни брандове с дебютни продукти, като например интересното портокалово вино. „ФУДТЕХ се разраства най-динамично – 130 производители от 7 държави и 30% ръст на площи“, посочи пред медиите доц. д-р Иван Соколов и благодари на партньорските организации, чиито представители се включиха в пресконференцията.
Проф. д-р Виолета Божанова – председател на Селскостопанска академия обясни, че в АГРА 2025 участват всички научни институти от Академията. Те покриват всички области на земеделието и това ще се види на щандовете в Палата 7. „Имаме силно участие в Конкурса по иновации, като акцент са новите сортове десертно грозде и нов сорт розов домат с подобрени стопански технически качества“, съобщи проф. Божанова. Тя покани представителите на агробизнеса да се включат в събитията на ССА от деловата програма, които са насочени към отключване на потенциала и сътрудничеството между науката и земеделските производители чрез споделяне на данни.
„Университетът по хранителни технологии е дългогодишен партньор на ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ“, каза ректорът на ВУЗ-а проф. д-р инж. Галин Иванов. Той представи инициативите на висшето училище в рамките на изложбите – награждаване на победителите в конкурсите „Млад енолог“ и „Енолог на годината“. Студенти на УХТ всяка година обработват данни в Конкурса „Избора на потребителя“, а тази година показват собствени иновативни храни и напитки. „Също така на нашия щанд ще представим новите интересни и перспективни специалности“, допълни ректорът на УХТ.
„Науката и бизнесът трябва да вървят ръка за ръка“, категоричен беше инж. Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното. Той съобщи данни за сектора у нас и отбеляза, че на фона на световната статистика, те не са лоши. „Успяваме да се справим с предизвикателствата. У нас през 2024 работят около 362 изби“, каза той и допълни, че от 2021 година насам техния брой плавно расте. Над 9 700 000 кг грозде е последната реколта у нас, произведени са над 67 231 000 литра вино, повече от половината се реализират на българския пазар. „Има ръст на производството и реализацията на гроздова ракия“, допълни той. Инж. Коев изрази надежда, че с новите сортове и разработки перспективите в бранша ще се подобряват.
„В богата делова програма на изложението земеделците и фермерите ще открият отговори на всичките си въпроси. И това е най-голямото предимство на изложението, което организираме с Международен панаир Пловдив“, заяви Николай Митев, председател на Асоциацията на производителите и вносителите на агротехника и технологии в България (АГРОТЕХ). „Изложението е богато на нова техника и технологии. Предвидени са много семинари и обучения“, допълни той и сподели, че очаква повече посетители.