В Кричим вдигат такса смет с 25%

В последните години Община Кричим полага неимоверни усилия да предлага и поддържа високо ниво на качество на услугите по сметосъбиране и сметоизвозване на битовите отпадъци, както и да реализира вменените й от Закона ангажименти по управление на отпадъците при възможно най-ниски разходи. Въпреки това натрупването на определени причини и обстоятелства, водят до значително увеличение на разходите, които не могат да бъдат покривани от други собствени приходи на общината при спазване принципа „замърсителят плаща“.

Тази ситуация принуждава ръководството на община Кричим да предприеме необходимите действия за увеличение на Такса битови отпадъци за 2025г. с 25%, която такса от 2020 година не е актуализирана.

Въз основа на направения сравнителен и финансов анализ на база 2024 г. и прогнозата за 2025 г., се установи, че разходите необходими за обезпечаване на дейностите по предоставяне на услугите по сметосъбиране и сметоизвозване за 2025 година, съобразени с прогнозните количества отпадъци, значително превишават очакваните приходи. Формира се недостиг на средства в размер на 168 980 лв., който по същество представлява 25 % от очакваните приходи от Такса битови отпадъци. Този недостиг не може да бъде покрит със средства от собствените приходи на общината и няма други разрешени от действащата нормативна уредба източници, които трайно да осигурят финансирането му.

Най-общо основните причини, които налагат предприемането на тези действия могат да бъдат обобщени, както следва:

– Количеството на смесените битови отпадъци депонирани от община Кричим на Регионалното депо за неопасни отпадъци нараства с относително постоянни темпове. За сравнение: към 31.10.2023 г. община Кричим е депонирала 2 413 т., а към 31.10.2024 г. – 2 633 т., като се очаква до края на календарната 2024г. година прогнозните количества депонирани отпадъци да се увеличат с още около 450-500 т. Увеличаването на количествата на смесените битови отпадъци, води и до значително по-големи разходи, както по предоставяне на услугите по сметосъбиране и сметоизвозване, така и за дължимите отчисления за тях по смисъла на ЗУО, покривани от приходите от таксата за битови отпадъци. Спрямо прогнозните количества битови отпадъци, които общината ще депонира и през м. ноември и декември 2024г., се очертава недостиг на финансовите средства за покриване на разходите за таксите за депониране на отпадъците и мониторинг, охрана и поддържане на пътя към сметището и инвеститорски контрол, както и обезпеченията по чл.60 от Закона за управление на отпадъците в размер на 49 611 лв, като недостига ще бъде дофинансиран през 2024г. от общината за сметка на собствените приходи.

– За всеки тон депониран отпадък всяка община заплаща отчисления, които са задължителни по смисъла на чл. 64 от ЗУО, за обезвреждане на отпадъците на съответното регионално депо, които имат за цел да стимулират обществото да намали количеството на депонираните отпадъци и да се насърчи тяхното рециклиране и оползотворяване. Размерът на отчисленията е определен с  наредба, като считано от ОБЩИНА КРИЧИМ 2022 г. цената е 95 лв/т. Така наложените  нормативно отчисления бележат прогресивен ръст и водят до оскъпяване на разходите по обезвреждане на отпадъците на община Кричим.

– За всеки тон депониран отпадък всяка община заплаща отчисления, които са задължителни по смисъла на чл. 60 от ЗУО, които имат за цел да покрият бъдещите разходи за закриване и след експлоатационни грижи на площадката на депото. Размерът им се определя от собственика на депото. За 2025 г. размера на тези отчисления е завишен на основание Решение на Общото събрание на Регионалното сдружение за управление на отпадъците – Пловдив, като вместо досегашните 5,98 лв/т, вече ще се заплащат 6,88 лв/т.

– Минималната работна заплата за 2025 г. е увеличена на 1077 лв. на основание ПМС № 359/23.10.2024 г. Като се отчете факта, че заетите в дейностите по почистването на града ни, са пряко обвързани с нея, то и тук се очертава сериозен недостиг на средства.

– През последните години значително се увеличиха разходите за консумативи: горива, масла, ел. енергия, вода, материали, в т.ч. гуми и резервни части за автомобилите, разходи за външни услуги – застраховки, данъци и такси, такси за годишни технически прегледи, тол такси и др., което е в резултат на повишението на цените за тях, както и отчетената от НСИ инфлация на годишна база.

– за да използва депото за неопасни отпадъци в с. Цалапица, община Кричим заплаща на оператора на депото – община Пловдив, за всеки тон депониран отпадък и такса за самото депониране, и за някои услуги необходими за поддръжка и експлоатация на депото. Техните цени също нарастват през 2025 г. с почти 64 % спрямо 2024 г и предходните години. Всички тези разходи са присъщи и задължителни, и следва да бъдат предвидени в разчетите за 2025 г. при спазване на принципа „замърсителят плаща“.

Изнесените по-горе конкретни факти и обстоятелства, действително налагат извода за увеличение размера на таксата, така че да се покриват разходите свързани с предоставянето й, като всеки ползвател на услугата на територията на общината би могъл сам да предвиди размера на това увеличение с 25 % спрямо 2024 и предходните години, когато таксата беше непроменена.

Усилията на община Кричим са насочени за възможно най-ефективно и качествено предоставяне на услугите по управление на отпадъците на територията й, при възможно най-ниска цена, поради което основен приоритет за общинското ръководство продължава да бъде запазването на дейността като 100 % общинска и изпълнявана от общински служители. Това позволява не само създаване на работни места за нашите съграждани, но и калкулиране на размера на такса битови отпадъци без печалба, пред вид факта, че общината е публично-правна организация и няма право на печалба от дейностите и услугите, които предоставя на физическите и юридическите лица. Тази добра практика на община Кричим вече набира популярност и много други български общини предприемат действия и при тях управлението на отпадъците да се върне като общинска дейност, а не чрез възлагане на външни фирми, което значително оскъпява услугата за сметка на нейните ползватели.

Свързани статии