В Карлово отбелязват годишнини от рождението на братята Евлогий и Христо Георгиеви

Тази година се навършват 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на неговия брат Христо Георгиев. Тържествата се организират от община Карлово и Ротари клуб в града.

Те ще започнат с тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя с участието на ученици от ПГ „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“ в 10:30 ч.

В 14:30 ч. ще се проведе междуучилищно състезание „Опознай историята на Карлово и Европа“ в Младежкия информационен център в подбалканския град.

В 16 ч. на паметника на двамата братя в Карлово ще бъдат обявени резултатите и ще бъдат наградени участниците в състезанието.

Делата на братята Евлогий и Христо Георгиеви от Карлово и приносът им за България оставят неизличима следа в националната ни история. Двамата карловци учат в родния си град при известния възрожденски просветител Райно Попович. През 1837 г. Евлогий Георгиев се установява в Галац в търговската фирма на вуйчовците си Никола и Христо Пулиеви, а две години по-късно създава съдружието Пулиеви-Георгиеви.

Благодарение на деловия усет на двамата братя, предприятието им се превръща в най-голямата българска търговска фирма през Възраждането с кантори в Галац, Букурещ и Браила, установяват трайни международни стопански връзки и си спечелват европейска известност. Любен Каравелов, който приживе подлага Христо Георгиев на сериозна критика, пише през 1873 г.: „Първите българи, които са захванали да се хвалят със своето име и които са признали пред света, че ги е родила българска майка, са покойниците Христо Георгиев… и някои други.“.

Стабилното им икономическо и политическо влияние сред богатата българска емиграция ги превръща в идеолози и ръководители на Добродетелната дружина –организация на заможни българи, трайно ангажирани с всички по-значителни прояви на българския народ от политически, църковен и културно-просветен характер. През 50-те години на ХІХ в. братята започват даренията си в полза на българския народ. Дружината набира български доброволци за руската армия в Кримската война (1853-1856г.), а в последвалите години набавя солидни средства за осигуряването на образование на редица видни българи.

Прекарал по-голямата част от своя живот в чужбина, най-богатият български търговец и банкер от края на XIX в. не престава да се чувства дълбоко свързан със съдбата на своя народ и родина. Искреният му патриотизъм го превръща в меценат от европейски мащаб. През Възраждането заедно с брат си подкрепя с материални средства училища, читалища, църкви, издаването на книги и пр. Няма благотворителна инициатива, в която братя Георгиеви да не се включват със значителни суми. След Освобождението Евлогий Георгиев продължава филантропичната си дейност. Оценил високо значението на просветата и науката за просперитета на нацията, той насочва дарителските си жестове в тази област. Редовно издържа стипендианти, отпуска помощи на ученици и студенти за следването им в реномирани учебни заведения. Вещ във финансовите операции, познаващ перфектно законодателството, ползващ се с влияние пред местните власти, Евлогий Георгиев успява да запази и увеличи даренията, направени от други родолюбиви българи, съхранявани в неговата банкерска къща. Благотворителната дейност на Евлогий Георгиев е от общонационален мащаб, но той проявява специални грижи за своя роден град.

Христо Георгиев умира млад на 6.03.1872 г., едва 48-годишен, без да доживее големите дела, с които днес помним карловските братя. Макар да губи живота си прекалено рано, историците го поставят редом до брат му, тъй като в завещанието си Евлогий посочва и неговите заслуги за дарението, предвидено за строежа на университета в София.

Съвременното българско общество е все още техен длъжник. Все още не сме успели да създадем модерно българско общество–образовано, изпълнено с ясно съзнание за добродетелите на българската нация, помнещо историята си, и градящо бъдещето си с поуките от миналото. Днес, когато сме пред паметника на братя Георгиеви в Карлово или пред скулпторите им на входа на Софийския университет, освен признателност към родолюбивите им дела, нека си припомним и посланието, което искаха да ни завещаят – прогрес чрез просвета.

По повод годишнините Община Карлово и Историческият музей организират изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви–големите дарители на България“. Тя е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран през 2024 г. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово. Живели десетилетия в чужбина най-богатите българи в онази епоха, никога не престават да милеят за своя роден град. В продължение на години наемите от дарени на градското общинското управление имоти, финансират учебното дело в града. Евлогий Георгиев отпуска и други суми в полза на училищата. На първо място той подпомага бедни, но способни карловски младежи да се учат в страната и в чужбина. Комплексът от сгради на Първата текстилна фабрика в Карлово, открита на 10.02.1891 г. е най–голямата дарителска проява на големия благодетел спрямо неговите съграждани.

Изложбата ще бъде изложена от 3 до 18 октомври 2024 г. Откриването е на 3 октомври 2024 г. от 17.00 часа в Историческия музей. Заповядайте!

Свързани статии