Сеизмолог: 17 вторични труса след земетресението от 4,3 по Рихтер в Асеновград

Най-вероятно ще има по-слаби вторични земетресения след труса от 4,3 по Рихтер, който разлюля вчера Пловдивско. Това обясни пред БНТ Пламена Райкова – ръководител на департамент „Сеизмология и сеизмично инженерство“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география.

„Земетресението беше умерено. В повечето случаи в тази зона се наблюдават вторични земетресения, но голяма част от тях няма да се усетят от хората. Към момента има само един по-осезаем за хората афтършок с магнитуд 2,4 по Рихтер“, каза сеизмологът.

„Ние сме сеизмичен район, специално в зоната, в която се реализира земетресението вчера, са се наблюдавали силни земетресения с порядъка от магнитуд до 7,1. Тоест нищо не се изключва като вариант, но дали ще се реализира скоро, кога ще се реализира, ние не можем да прогнозираме“, категорична е Пламена Райкова.

„Миналата година в този район имаше две земетресения, едното от които беше на 6 юни и беше с магнитуд 4,7 с епицентър близо до Асеновград на 15 км от Пловдив. През октомври се случи още едно земетресение, което беше със същата сила – 4,7 по Рихтер и отново беше в този район, по-близо обаче до Пловдив. Това земетресение е със същия епицентър и със същите характеристики може да се каже като събитията от миналата година. Тази зона се характеризира със сеизмичност, така че това не е нещо необичайно. В тази зона и друг път са се реализирали такива умерени земетресения. Например през 2021 г. имаше също земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер в същия район. През 2002 г. до село Крумово пак същия епицентър, земетресението беше 4,3“, допълни тя.

Пред Радио Пловдив доц. Райкова посочи, че след основното земетресение са регистрирани 17 вторични труса, като най-силният е бил с магнитуд 2,4 по Рихтер. Афтършоковете ще продължат и в следващите дни, допълни тя.  Голяма част от вторичните трусове не са били усетени от хората.

Снимка: НИГГГ при БАН

Свързани статии