Проведе се четвъртото издание на феста Арт Камп Дъбене/СНИМКИ/

За четвърта поредна път карловското село Дъбене бе домакин на международния фестивал Арт Камп, събрал художници, скулптори, фотографи и музиканти. На стадиона в селото бе изградено артистичното селище, в което от 26 август до 1 септември твориха артистите. Сред тях имаше участници от Германия, Люксембург, Италия, България и художници от Карлово.

Фестивалът бе открит с гостуваща изложба на Международното триенале на сценичния плакат с дизайн на обложки на плочи за „Балкантон“ с куратор Албена Спасова.

Тази година за първи път под белите шатри на Арт кампа се проведе базар на изкуствата и занаятите „Art & Craft Market“ с участието както на местни производители на сувенири, така и на утвърдени български дизайнери на бижута и керамика.

Освен творческите работилници, в програмата бяха включени редица забавления за деца – фокуси и номера с „Боби Шоу“, забавна програма с песнички и игри с Богдан Томов и акцията „В търсене на дъбенското съкровище“ по идея на карловския скулптор Димитър Бакърджиев.

В музикалната програма във фолклорната вечер взе участие народната певица Виктория Мирина и традиционно се включи Дъбенската група, която веднага след представянето си в Дъбене спечели втора награда на фестивала Пирин Фолк в Сандански.

Програмата включи DJ Sax Sergo, концерти на Жоро Сатаната; карловската банда Слипърс и Legacy 112, която изпълни трибют на Металика по покана на карловския Рок клуб Мадрид. Интерес предизвика експерименталната музика на Fast Food Experience – банда, в която участва карловският фотограф Ивайло Стоянов. Песните си от албума „Носталгия“ представи група „Терпентина“ с фронтмен актьора Иван Юруков. Той разказа както за създаването на групата и нейните членове – актьори, художници, писатели, така и за песните, които включва албумът. Само на Арт Камп Дъбене бе прожекцията на пълнометражния филм на Юруков „До последния каприз“, състояла се в Младежкото селище преди официалната премиера.

В последния ден от феста бе подредена изложба с произведенията на артистите и с творбите на най-малките, които взеха участие в творческите работилници през седмицата.

„Община Карлово приветства и подкрепя Арт Камп Дъбене. Фестивалът трябва да се разширява и да се превърне в традиционен, защото дава възможност изкуството да се впише в културния живот като част от ежегодния Културен календар. Арт камп, наред с останалите значими и извън пределите на страната ни събития, ще спомогне нашата община да се утвърди като културно средище.“, коментира кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов при закриването на феста.

„Четвъртото издание на Международен фестивал „Арт Камп Дъбене“ се осъществи с подкрепата на Община Карлово, с домакинство на кметството на село Дъбене в лицето на кмета Николай Ковачев, благодарение съдействието на частни лица и бизнесмени, в партньорство Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта /ОКСВМ/ Карлово, Общинска художествена галерия – Карлово, „Преслава“ кетъринг, „Ротари“ клуб – Карлово, Рок клуб Мадрид – Карлово, редица приятели и доброволци, и най-вече с подкрепата на г-н Генчо Христов – генерален спонсор на събитието. В рамките на една седмица, изпълнена с богата програма, всеки можеше да намери нещо, което да го докосне, и да вземе участие. Проведоха се творчески работилници за рисуване върху коприна, Акция „Рисуване с вино“ – пейзаж от натура под ръководството на Данаил Алексиев; работа със смола върху платно, водена от Милена Стамболийска; „Арт Джунгла“ – работа с глина на точарско колело с ФАКИРИ – Атанаска и Александър Костови и фото експерименти в техниката на цианотипията с Лиа Каменова. „Благодаря на младежите от ОКСВМ, които създадоха настроение със своето Младежко селище, предложило забавления и интересни вечерни прожекции в киновечерите от програмата“, сподели Пенка Минчева – организатор и артистичен директор на фестивала и директор на Общинската художествена галерия в Карлово.

Арт Камп Дъбене е първият и единствен по рода си фестивал на територията на община Карлово, който продължава цяла седмица. Фестът е наситен със събития, които срещат с различни форми на изкуството местните жители и гостите на селото.

Свързани статии