Проф. д-р Владимир Ставрев пред Новинар: НЗОК е с над 8 милиарда лв. бюджет, трябва засилен контрол, за да има ефективно здравеопазване/ВИДЕО/

В предизборното студио на ПБ Новинар „България гласува“ гостува проф. Владимир Ставрев.

Проф. Д-р Владимир Ставрев е специалист по ортопедия и травматология с над 30-годишен опит в България и чужбина. Ръководител е на катедрата по ортопедия и травматология към МУ- Пловдив. Член е на Националния експертен съвет по ортопедия и травматология. Той е и републикански консултант по специалността към Спешна помощ, външен експерт към фонда за лечение на деца и възрастни към Националната здравноосигурителна каса. Проф. Ставрев е на 56 години, той е трети в областната листа на БСП Обединена левица.

През последните седмици професорът извърши множество безплатни прегледи в селата на Пловдивска област. „Пациентите, с които се срещам, са предимно възрастни хора, тъй като основното, с което се занимавам аз и колегите ми, това са артрозната болест – ошипяването на гръбначния стълб и на големите стави – коленна и тазобедрена. Тези хора идват с болката си. Те се радват, тъй като преглед при професор като мен, струват между 90 и 100 лева, а са необходими и средства за превоз, както и придружител. Това е възможност за тези оболени и изстрадали хора, да получат това, от което се нуждаят“, обясни в интервю за ПБ Новинар проф. Ставрев.

Той коментира още, че тази година НЗОК има рекордно висок бюджет-над 8 милиарда лева. Идеята на левицата е да се засили контрола, за да има пари във всички сфери на здравеопазването. Необходимо е всеки един гражданин да влиза свободно в своето електронно досие и да проверява за извършени фиктивни прегледи или хоспитализации или операции и ако гражданинът види, че има неправомерно източване на средства от неговото здравно досие, тоест приемане в болница и лекуване, без реално това да е станало, той трябва да прояви своето гражданско съзнание и веднага да уведоми полицията и прокуратурата. Трябва тези, които се опитват да точат от нашите пари, веднага да бъдат заловени и наказани. Така като се разбере, че контролът е засилен, няма да има опити за злоупотреби, което от своя страна ще освободи ресурс, с който да бъдат прокарани идеите, които ние имаме за одържавяване на големите държавни болници, за абсолютно безплатни лекарства за възрастните пациенти над 75-годишна възраст.

Според него хората са обезверени и не са мотивирани да гласуват, затова една от задачите му е да ги мотивира да отидат до урните. Според известния ортопед би било добре в малките населени места да бъдат поставени вендинг автомати за лекарства, тъй като това би облекчило ситуацията донякъде. По думите му обаче в тези машини ще има предимно медикаменти и хранителни добавки, които се продават в аптеките без лекарско предписание. Всички останали лекарства трябва да се вземат от аптека. Той посочи, че наскоро е бил на планирани медицински прегледи в град Лъки, където хората се оплакали, че повече от месец нямат аптека и се налага да слизат до Асеновград, за да си купуват лекарства.

„Считам, че поставянето на вендинг машини е добра идея, но това не решава проблемите на хората в малките населени места“, подчерта професорът. Той обясни, че ако бъде избран ще работи най-вече в сектор „Здравеопазване“, тъй като там имам най-много опит, но в същото време ще подкрепя и всички друг законопроекти, свързани със социалната справедливост за гражданите.

Проф. Ставрев призова хората да подкрепят бюлетина №28 на БСП-Обединена левица и неговата преференция – №103.

Вижте още във видеото.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Свързани статии