Националната литературна награда за проза „Георги Караславов” бе връчена на писателя Светозар Казанджиев. Церемонията се състоя във фоайето на НЧ „Св. Св. Кирил и Методий-1894г.“ – гр. Първомай.
Преди церемонията гости, граждани и ученици от ОУ „Георги Караславов” поднесоха цветя на паметника на Георги Караславов в родния му Дебър /днес квартал на град Първомай/. Те посетиха и разгледаха експозицията в къщата-музей на големия писател, докосвайки се до Караславовото време и атмосфера.
На церемонията по връчване на Националната литературна награда присъстваха Боян Ангелов – Председател на СБП, Матей Шопкин – член на СБП и носител на Национална литературна награда за поезия „Слав Хр. Караславов” 2023г., писателят Светозар Казанджиев, Добрин Финиотис – член на СБП.
Председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов обяви името на носителя на НЛН „Георги Караславов” за 2024г. – Светозар Казанджиев за романа „Съдба” и за цялостно белетристично творчество. Наградата връчи Радослава Ставрева – заместник-кмет на община Първомай. Носителят бе удостоен и със Знак на града и Диплом.
От името на читалищните деятели Специалната награда „Муза” за проза и Диплом връчи Петранка Стоянова – секретар на Образцово НЧ „Св. Св. Кирил и Методий -1894г. гр. Първомай”.
Светозар Казанджиев благодари на организаторите на събитието и на СБП за високата оценка и удостояването му с приза.
„Радвам се, че ставам носител на НЛН на името на Г. Караславов. Благодаря ви, че ме сродявате с този велик писател и неповторим човек, с огънят, който гори в творчеството му, огън който ми свети и ме топли, когато се изгубя в студения мрак. Благодаря, че отваряте пред мен вратите на храма на българската литература, в който един от първоапостолите е големият майстор на словото, вашият земляк и наш национален сърцевед Георги Караславов. Благодаря ви за високото признание”, сподели лауреатът във вълнуващото си слово.
Светозар Илиев Казанджиев е роден на 19 октомври 1952 г. в с. Гълъбово, Смолянско. Средно образование получава в Райковската гимназия – Смолян, а висше – българска филология, в ПУ „Паисий Хилендарски”. Второто му висше образование – управление на културата, е от Академията за обществени науки и социално управление – София.
Трудовата му дейност започва от ранното ученичество. 35 години е на организационна работа в областта на културата (Председател на Окръжния съвет за култура, на Общинския съвет за духовно развитие, началник на управление „Култура” в Смолян), директор на Фолклорен ансамбъл „Родопа”. През 1983 г. е приет в Групата на писателите в Смолян, а от 1994-а е член на СБП и дългогодишен председател на дружеството в града. Член е на Съюза на българските журналисти. Негови разкази, есета, очерци, пътеписи и др. са публикувани в почти всички български вестници и списания.
Автор е на книгите: „Сълза от Сухото дере”, „Да убиеш динозавър”, „Десет разказа за любовта”, „Стъпки върху жарава”, „Глас от вечността”, романизирана биография на Валя Балканска( пет издания), „Земя, погалена от Бог”, „Неповторимата”, „Прокълнат и благословен”, „Ела до мен”, „Рожен пее”, „Последната изповед на Апостола”, „Горовладелци и стопани”, „Орфически мистерии”, „Родопите в българската литература”, „Непознатият Китай”, „Милост”, „Съдба”. Пише и антологии, сценарии за филми, концерти и спектакли. Пет от неговите книги: „Земя, погалена от Бог”, „Последната изповед на Апостола”, „Незабравимите забравени”, „Най-съкровеното” и романът му „Съдба” са отличени с национални награди. Носител е на наградата на Община Смолян и на „Изящното перо – 2021″ на Салона за българска култура и духовност – Чикаго. Носител е на „Златен век” на Министерство на културата. През 2022 г. с решение на Общинския съвет е обявен за Почетен гражданин на Смолян.
Разказът му „Белият лебед” , прочетоха ученици от СУ „Проф. д-р Асен Златаров” – Василена Банялиева, Ангелина Тончева, Веселин Минчев – ръководител Красимира Хубенова. Откъси от интервюта с Георги Караславов и разказа „Братя”, чухме в изпълнение на ученици от ПГСС „Васил Левски” – Мартина Митева, Павел Янакиев, Стефан Стефанов с ръководител Елеонора Въцова.
Вечерта завърши с връчване на Юбилеен знак „130 години Читалище” на Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели, за дългогодишно партньорство, за организиране и провеждане на двете Национални литературни награди за проза на името на Георги Караславов и за поезия на името на Слав Христов Караславов.
Организаторите изказват своята благодарност на преподавателите по литература и учениците от ПГСС ”Васил Левски”, СУ „Проф. д-р Асен Златаров”, ОУ „ Георги Караславов” за съпричастността и подкрепата в реализацията на церемонията. Благодарим и на нашата публика, че бе част от едно значимо за града ни културно събитие.
Припомняме, че Националната литературна награда „Георги Караславов“ бе възстановена през май 2004 г. , след 16-годишно прекъсване, бе възстановена наградата на името на Георги Караславов. С тази награда ние, неговите земляци изразяваме голямото си уважение и преклонение пред човека Георги Караславов и неговия талант. По статут наградата се връчва през година.