Изпомпват вода от река Чая, за да гасят депото за утайки край Катуница/СНИМКИ/

Депото за утайки край Катуница продължава да тлее четвърти ден. Днес от РДПБЗН-Пловдив ще започнат изпомпване на големи количества вода от река Чая, която преминава край селото, чрез т.нар. хидромоторен модул, така че да се редуцира сухият слой между преовлажнения горен слой и повърхността. Това съобщи директорът на пловдивската пожарна ст. комисар Васил Димов.

„Този слой е значителен, позволява наличие на кухини и задържане на газове и това подземно тлеене може да продължи дълго време. Така се надяваме да вдигнем преовлажнения слой и да продължим гасенето, като приключим по-бързо“, коментира Димов на брифинг на областния кризисен щаб тази сутрин, който се проведе на място.

Според ст. комисар Димов тази сутрин ситуацията е доста по-добра, но продължават да се вземат проби.

„Следим фините прахови частици (ФПЧ) с РИОСВ. Тази сутрин последните данни са, че в район  „Тракия“ и станцията в кв. „Каменица“ в центъра на Пловдив стойностите на ФПЧ са под максималната среднодневна от 50 микрограма. Нямаме данни за Катуница към 7 ч., но в 6 ч. измерванията показаха намаление на ФПЧ и че те са под нормата. Снощи в късните часове в Катуница е имало значително превишение на ФПЧ, поради което остават мерките, предписани от РЗИ, а те са – да не се излиза на открито, особено хората с хронични заболявания, малки деца и бебета, а ако се стои по-дълго време да се носят маски. Отменят се спортните занимания на открито за децата, да се затварят прозорците. Следим всеки час какво е съдържанието на ФПЧ и всичко се публикува на страницата на РИОСВ“, посочи областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева.

Зам.-кметът на Пловдив по сигурността Ангел Славов не се ангажира да каже дали последните пожари на сметището край Цалапица и на хвостохранилището са умишлени.

„Не мога да кажа дали са умишлени или случайни  пожари, но наистина зачестиха случаите, което създава предпоставка да си мислим, че не са случайни. Надяваме се правораздавателните органи да си свършат работата“, коментира той.

Славов съобщи, че община Пловдив подпомага гасенето на хвостохранилището с техника, водоноски и разпръсквачи.

„В Пловдив кметът е уведомил всички директори на училища да спазват препоръките на РЗИ“, каза още Славов.

Той допълни, че пловдивските власит постоянно се борят с незаконните сметища в града под тепетата.

Свързани статии