Голям интерес към изложбата за живота и творчеството на Иван Вазов в едноименното читалище в Хисаря/СНИМКИ/

Неочакван интерес предизвикаха последните културни събития в НЧ „Иван Вазов-1904“ обявяване на резултатите от литературния конкурс „Отечество, не си ли достойно за любов?“ и откриване изложбата за живота и творчеството на Иван Вазов „Българийо, аз всичко тебе дадох…“, любезно предоставена от Националния литературен музей в София.

Гости на събитието бяха директорът на НЛМ Атанас Капралов и част от екипа му. Мероприятието беше уважено и от заместнол-кмета на община Хисаря Таня Марковска, други представители на общинска администрация, журналисти и общественици.

Атанас Капралов, като председател на журито, обяви класирането на участниците над 19 г. в раздел поезия. Оценяването на прозата за възрастни беше поверено на Хрисанти Илевска – филолог и учител по български език и литература, а поезията и прозата за ученици до 19 г. пое Борислав Ганчев – председател на литературен клуб „Извор“ към библиотеката, поет, писател и член на СБП, автор на над 70 книги.

Във всяка възрастова категория и всеки раздел бяха определени по едно първо, второ и трето място с парична премия, както и по 1-2 поощрителни награди – книги. Резултатите и наградите ще бъдат поетапно обявявани в сайта на читалището и във фейсбук-страниците му, както и в регионалните медии. Всеки участник ще получи грамота за участие, а на наградените – паричните премии и поощрителните награди ще бъдат изпратени по пощата.

Присъстващите бяха омагьосани от поетичните творби на Атанас Капралов, който поздрави с тях всички участници и почитатели на поезията. Директорът на Националния литературен музей в София откри мобилната изложба за живота и творчеството на Иван Вазов в чест на 120-годишнината от основаването на читалището ни.

Изложбата „Българийо, аз всичко тебе дадох…“, която е мобилната експозиция, съдържа 20 документални пана, които проследяват основни моменти от житейската и творческа биография на Иван Вазов. Специално място в изложбата е отделено на семейството на поета – майката Съба Вазова, братята – ген. Владимир Вазов, ген. Георги Вазов и д-р Борис Вазов. Проследен е животът на Иван Вазов като емигрант в Румъния; престоят в Свищов, Русе, Берковица; годините, които Вазов прекарва и твори в Пловдив; изгнаничеството в Одеса и появата на първия български роман „Под игото“; установяването му в София.

В изложбата са представени заснети ценни експонати от къщата музей „Иван Вазов“ – София, знак за безпределната обич и признателност на целия български народ към Иван Вазов – Сребърната лира с венец, дар от Юбилейния комитет, орденът „Св. Св. Кирил и Методий“, Царският указ, с който Вазов е обявен за Народен поет, поздравителни адреси и др. Снимки, ръкописи, кореспонденция, спомени от роднини и съвременници допълват визуалния разказ за забележителната литературна дейност на Патриарха на българската литература и участието му в обществения и политически живот в следосвобожденска България. Акцент в изложбата са творческите срещи, приятелства и съвместна работа на писателя с големите български общественици – Константин Величков, Иван Евстратиев Гешов, проф. Иван Д. Шишманов.

Изложбата е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България.

Бяха разказани интересни факти от житейския и обществен път на Патриарха на българската литература. Капралов подари свои книги, издания на музея и юбилейни вестници за Иван Вазов. А той получи поздравления и благодарности от председателя на читалището Димитър Сотиров, по чиято идея се проведоха тези мероприятия, и от заместни-кмета Таня Марковска.

Изложбата е експонирана в централното фоайе на читалището и ще може да бъде разглеждана всеки работен ден до 25 ноември 2024 г.

Заповядайте!

Свързани статии