Национален кръг на олимпиада по български език и литература се проведе в Хисаря. Участниците бяха от всички области на страната, те наброяваха 120 ученици от 7 до 12 клас и учители.
„Имаме удоволствието да Ви посрещнем в нашия красив град, който е чудесна комбинация от прекрасен климат, удивителна природа, множество бликащи минерални извори и културно-исторически забележителности. Надяваме се , че с великолепното изпълнение на „Песен за Хисар“ от талантливите сестри Гайкови- лауреати на много музикални награди, сме успели да ви потопим във вълшебството на нашия град.
За нас е чест, че Средно училище „Христо Смирненски“ е домакин на това състезание, в което ще премерят сили ученици от различни възрастови групи от цялата страна по български език и литература, доказали вече на областно ниво своите знания, компетентности и състезателен характер“, казаха в приветствието си домакините.
„Изключително ми е приятно да видя толкова амбицирани и прекрасни деца, които взимат участие в една толкова важна и значима олимпиада. Продължавайте да трупате знания, защото това е богатство, продължавайте да дерзаете, да се вдъхновявате от българската литература и не само. Продължавайте да творите, защото заслужаваме всички ние да бъдем на все по-високи нива в науката. С такива прекрасни учители, които имате, с престижните университети в нашата страна, съм уверена, че ще имаме голям просперитет. Успех на всички участници“, каза при откриването на олимпиадата кметът на община Хисаря Ива Вълчева.
Това е 43-тото издание на олимпиадата. Домакините от СУ „Христо Смирненски“ и директорът Асен Сурчев посрещнаха гости от цяла България. Учениците, които са класирани в областнте кръгове, бяха наградени с грамоти, които лично им връчиха председателите на комисиите. Експертите казаха, че децата са одухотворени, четящи, умни, а националната комисия е подходила изключително отговорно и е била съставена от екип професионалисти.
Александър Трингов- началник на отдел„ Нормативно осигуряване“ в Министерството на образованието и науката, е организаторът от страна на МОН и чрез медията ни директорът на СУ „Христо Смирненски“ Асен Сурчев му благодари.
Актрисата Гергана Стоянова беше специален гост на събитието. Тя е гласът на първия електронен официален речник на българския книжовен език, който беше представен пред участниците. Актрисата разказа на учениците мотивиращи истории от своя живот. Сестрите Наталия и Борислава Гайкови изпълниха песента за Хисаря, с която откриха събитието.