Димитър Иванов е четвърти пореден мандат кмет на община “Марица”, която обхваща 19 села около Пловдив. Роден е на 4 февруари 1971 г. в Пловдив. Завършил е математика в ПУ “Паисий Хилендарски”. Има три магистратури – от Аграрния университет, от Университета по хранителни технологии и от Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите. Семеен, с две деца и четирима внуци.
– Г-н Иванов, община “Марица” продължава ли да е привлекателна за чуждестранните инвеститори и какви нови проекти има?
– Интересът към община “Марица” не е стихнал, защото е атрактивна за инвестиции. Професионалният екип от експерти в администрацията и условията, които предоставяме, привличат бизнеса. Сред предимствата є е ключовото местоположение – до магистрала “Тракия”, в центъра на Балканите, има добра инфраструктура и пътни връзки. Тук осъществяват дейност повече от 30 световни индустриални и логистични компании, както и десетки български фирми.
– Как успявате да привличате инвеститори?
– Администрацията ни има опит в това. В индустриалната зона край Радиново стартирахме тази година две големи инвестиции Едната е на китайска компания, която получи сертификат клас А. Планираните вложения са за 19 млн. лв. и се очаква да бъдат разкрити повече от 100 работни места. Преди това друга чужда компания започна строителство на нов завод за 107 млн. лв., в който ще работят над 110 души. Ще продължим с изграждане на нова зона в Калековец, която заедно с тази в Стряма ще развиваме в партньорство с община Раковски. Това ще доведе до привличането на все повече нови бизнеси. Над 40% от населението работят в заводите.
– В благоустрояването на селата какво сте замислили да реализирате?
– През тази година стартирахме един от стратегическите проекти: обновяване на близо 3-километрова пътна мрежа в шест села – Граф Игнатиево, Динк, Желязно, Крислово, Калековец и Войводиново. Проектът бе спечелен към Държавен фонд “Земеделие” и Програмата за развитие на селските райони. На следващ етап обновените участъци в шестте села ще бъдат свързани с държавната пътна мрежа, чиято реконструкция също предстои. В Рогош започна ремонтът на една от най-важните улици – “Марица”, която трябва да изведе трафика от центъра на селото. Общата стойност на инвестицията е 332 051.43 лева. В Калековец бе ремонтирана улица “Хан Аспарух” за 365 000 лева, през която преминава изключително активен трафик на леки и тежкотоварни автомобили. В Маноле е пред завършване 400-метров участък. До края на годината предстоят реконструкция и рехабилитация на общински пътища в районите на селата Желязно и на Войводиново за 1 800 000 лева. На обновени площади ще се радват жителите на Маноле и Калековец.
– За спорта какво още предвиждате?
– Община “Марица” има спортно минало и бъдеще. През тази година можем да се похвалим с успехите на златния медалист от Европейската купа по кикбокс и муайтай Виктор Профиров, Дарина Нанева, която спечели с националния отбор по волейбол Европейското първенство за жени до 18 години, националите по плажен хандбал Николай Нейчев (капитан) и Димитър Танев, които имаха решаваща роля България да се класира на Евро 2025, и европейската шампионка по шахмат Виктория Радева. За да продължи тази спортна гордост, за нашите спортисти и клубове бяха построени 3 нови спортни зали – в Труд, Маноле и Рогош. През тази година започна строежът на десето спортно съоръжение в общината, което е в село Войсил. Предстои откриването на комбинирано игрище по плажен волейбол и хандбал в Труд и на физкултурен салон в училището в Граф Игнатиево. Намеренията ни са да изградим и още 3 миниигрища от комбиниран тип в населените места, в които няма. През моето управление успях да изградя девет спортни площадки за любителите на футбола, баскетбола и волейбола в Бенковски, Костиево, Радиново, Царацово, Маноле, Калековец, Граф Игнатиево, Войводиново и Желязно. Ръководството ще продължи да инвестира в здравето на подрастващите и жителите, ще развива спортната дейност за нашето бъдеще – децата.
– Колко детски градини са направени през вашите мандати и къде още ще строите?
– През последните 12 години основен мой приоритет бяха и си остават децата, младежите, хората на община “Марица”. Затова с общи усилия бяха изградени 9 нови детски градини – във Войводиново, Граф Игнатиево, Скутаре, Строево, Крислово, Калековец, Труд, Рогош, Радиново. Всички останали бяха реновирани и модернизирани по европейски стандарти. Всяка градина разполага с модерна площадка за игра. Предстои строителството на нова сграда на детска градина в Бенковски за три групи и изграждане на детска градина за две групи в село Динк. Голямото ми желание е до края на мандата да ги изградим. Реконструирахме всички училища в населените места. Беше построено първото средно училище в Маноле с изградена към него спортна зала с 300 седящи места, финансирано от държавния бюджет и съфинансирано от бюджета на общината. После създадохме още две средни училища – в Калековец и в Бенковски.
– Колко пенсионерски клубове сте обновили и ще правите ли нови?
– За нашите родители направихме 7 нови пенсионерски клуба. Всички останали се обновяват или ще бъдат реновирани. В последните години са построени две нови читалища за провеждане на културни и общоселски мероприятия – в Желязно и Скутаре, където нямаше такива. Преди 11 години в Желязно бяха изградени зала с 80 места и библиотечен фонд, а 3 години по-късно в Скутаре – салон с 250 места, гримьорна и 2 складови помещения. Отделно реновирахме и ремонтирахме всички останали читалища.
Проявяваме грижи и към възрастните хора, особено със съпътстващи заболявания. Нашата община е социално отговорна и предлага ключова услуга за 184 жители, които са трудноподвижни и самотно живеещи, чрез иновативния ни проект “Грижа в дома”.
– За младите хора, които непрекъснато се заселват в общината, какви придобивки осигурявате?
– През последните години община “Марица” е предпочитано място за живеене на млади хора. Привличаме ги чрез осигуряване на бизнес реализация в предприятията. В модерните училища, които изграждаме, децата имат възможност да се развиват. С откриването на професионални паралелки създаваме условия за обучение на кадри за икономическата зона, младите хора се подготвят за високотехнологичните производства За младите семейства откриваме нови групи в детските градини.
– Болна тема на кметовете са канализациите и остарялата ВиК мрежа. Каква е ситуацията при вас?
– Изградихме колектори за обратна вода над 70 км. С ВиК подновихме над 80 км водопроводна мрежа, като изградихме и първата пречиствателна станция за питейна вода в цяла Пловдивска област. Имаме проект с разрешение за строеж за втора, която ще обслужва още две населени места. Надявам се през следващите години да има пречиствателна станция във всяко населено място Успяхме и изградихме първите две пречиствателни станции и имаме готови проекти с разрешение за строеж в още 5 населени места и продължаваме да проектираме останалите. Трилистник е първото село в нашата община с изцяло изградена канализационна система и подменена водопроводна мрежа, като са асфалтирани 10 км от уличната мрежа. На 31 август прерязахме лентата на този мащабен проект. /24plovdiv.bg