Брезово става европейска марка “БиоБрезово”, планира строеж на спортна зала

Предстои ремонт на пътя от границата с Раковски през село Отец Кирилово до Дрангово

Брезово е напът да се превърне в биообщина със собствена запазена екомарка, която ще могат да ползват само хора от региона, придържащи се към натуралното производство и преработка на плодове и зеленчуци. Това е една от целите на проекта „БиоБрезово”, по който вече е изграден център за обучение по земеделие, пчеларство и животновъдство.

В него професори от Аграрния университет в Пловдив преподават на фермери, които искат да се занимават с биопроизводство, преработватели и безработни, които се насочват към тази сфера в търсене на препитание и реализация. „Вече 220 души са преминали обучение в центъра, като основната ни идея е да привлечем и хората, които по една или друга причина са изключени от пазара на труда”, обяснява кметът инж. Калин Калапанков.

Втората част на проекта, чиято обща стойност е 400 000 лв., е създаването на марка „БиоБрезово”. Тя ще се предоставя на производители и преработватели след сертифициране, че те действително спазват екологичните стандарти. Документите за регистрацията на марката, която ще бъде българска и европейска, вече са подадени.

Брезово напредва и с реализацията на проектите, одобрени от Министерството на финансите. Първият е за рехабилитацията на пътя от границата с община Раковски през село Отец Кирилово до Дрангово. Ще бъде подменена и част от водопроводната мрежа
на град Брезово. Предвижда се изграждането на многофункционална зала – за бадминтон, волейбол, баскетбол, вдигане на тежести, бокс и други спортове в града, сега там такова съоръжение няма.

Споразуменията с Министерството на регионалното развитие за първите два обекта са сключени, за ремонта на пътя е избран и изпълнител, предстои същата процедура и за рехабилитацията на ВиК мрежата. Проектът за спортната зала е подаден през юли и чака одобрение.

„Правим всичко това, за да създадем добри условия за живот в общината, защото при нас най-тежкият проблем е демографската криза. Това включва инфраструктурата, образованието, културата, спорта… Мерките са комплексни и целим в следващите 10-15 години да спрем демографския срив и повече млади хора да се задържат на територията на община Брезово. Това е много трудно с ограничените финансови средства, които генерира нашата община, но не се отказваме”, твърди кметът. И дава пример с ремонта на детската градина в Брезово, за който през тази година са заделени 100 000 лв. в местния бюджет.

В ход е проектирането на няколко спортни площадки, предстои обновлението на читалищата и други обществени сгради в различни населени места в община Брезово.

Инж. Калин Калапанков и екипът му влагат много усилия и в поддържането на културния живот в общината. Календарът на събитията и културните прояви е богат въпреки липсата на средства. Сред най-значимите събития е националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър”. Участниците изминават маршрута, по който останалите живи четници след битката на Бузлуджа са пренесли на носилка ранения си войвода до връх Къдрафил. Той е над с. Свежен в община Брезово и се предполага, че войводата е погребан там. Тази година беше осмото издание на похода. /24plovdiv.bg

Свързани статии