Бракониерът от Христо Даново спипан след намерен труп на мечка в Балкана

Бракониерът от карловското село Христо Даново, в дома на който бяха открити множество незаконни ловни трофеи, най-вероятно е убил и кафява мечка в Балкана. Той беше задържан при спецакция на карловските полицаи, след като служители на Национален парк „Централен Балкан“ са подали сигнал в полицията за открит труп на убита мечка в планината. За убитата мечка съобщиха от управата на парка.

Сигналът за откритото тяло на мечка на територията на Национален парк „Централен Балкан“ е подаден от парков служител в дирекцията на парка преди няколко дни – на 27 август 2024 г. Мястото, на което е намерена е в охранителен участък „Стенето“, парков участък „Троян“, в местността „Малък Жидов дол“.

Веднага е направена проверка от служители на дирекцията, Районно управление на полицията – Троян и ветеринарни лекари от Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“. При проверката е установено, че действително на посоченото място има труп на млад мъжки индивид с огнестрелна рана.

Мечката (Ursus arctos) е защитен вид съгласно законодателството на Република България и е приоритетен за опазване в рамките на екологичната мрежа НАТУРА 2000. Видът попада в разпоредбите на Наказателния кодекс, според който случаят се разглежда като престъпление. Води се разследване от компетентните органи.

Органите на реда са извършили обиск в дома на мъж с иницали Я.К. от карловското село Христо Даново, който преди време е бил заловен в близост до мястото на престъплението да пренася огнестрелно оръжие на територията на НП „Централен Балкан“. След направената проверка в дома му са открити трофеи на диви животни, от които 8 черепа на дива коза, 27 – на сръндак, и 4 – на благороден елен. За акцията съобщиха от  полицията миналия петък.

По случая е образувано досъдебно производство от Районна прокуратура – Карлово за бракониерство на застрашени диви животни. Грози го затвор до 5 години и глоба от 5 000 до 20 000 лева.

Кафявата мечка е един от емблематичните видове животни за страната. Видът е изчезнал или е в много ниска численост в голяма част от Европа. В България все още съществува популация от няколкостотин индивида, обитаващи основно планините, където съществуват големи горски масиви и са съхранени старите гори. Като вид, нуждаещ се от големи индивидуални територии, мечката е подложена на силно антропогенно въздействие и множество заплахи като бракониерство, разрушаване на местообитанията и безпокойство. Червената книга на България определя вида с природозащитен статус „застрашен“. Освен законовата защита, се изпълняват мерки за опазване на вида и смекчаване на конфликта между мечката и човека.

Снимка: Уикипедия

Свързани статии