21 години от кървавата Коледа в Кербала: В Карлово почетоха жертвите от тероризма/ВИДЕО/

Заместник-началникът на отбраната генерал – лейтенант Михаил Попов и командирът на Сухопътните войски генерал – майор Деян Дешков участваха във военен ритуал-панихида пред паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм в Карлово.

Днес се навършват 21 години от кървавата Коледа в Кербала. Тогава с камион-бомба в база „Индия“ след експлозия загинаха петима военнослужещи от първия български военен контингент, участвал в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак.

Военнослужещите от 61 Стрямска бригада почетоха паметта на загиналите при изпълнение на служебните си задължения по време на операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак в периода 2003 – 2008 г.

На този ден отдаваме почит към майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Антон Петров, Марин Милев, Цветан Камов, Паун Георгиев, Иван Инджов, Свилен Киров, Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов и Валентин Донев.

„Днес почитаме паметта на нашите приятели колеги и близки, които загинаха в Ирак. На нас, като военни, не ни е дадено да отговаряме на въпроса защо бяхме там и трябваше ли да ходим в Ирак. Ние получихме нашите заповеди и отидохме там, където никога не сме били, изпълнявахме задачи, които никога не сме изпълнявали и натрупахме безценен опит, за който обаче платихме много висока цена – живота на 13 момчета, каза във възпоменателното си слово генерал-лейтенант Михаил Попов.

„В тези светли празници трябва да се примирим със себе си и с околните, а тежките въпроси с още по-тежки отговори да ги задаваме на друго място“, каза още Попов.

Архиерейският наместник на Карловска духовна околия отец Малко Тодоров отслужи панихида, а военнослужещите почетоха загиналите си колеги си с падане на колене и едноминутно мълчание.

В знак на преклонение бяха поднесени венци и цветя от името на министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на Сухопътните войски, командира на 61 механизирана бригада, кмета на Община Карлово, колеги, приятели и близки на загиналите.

На събитието присъстваха още командирът на 61 механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов, заместник-кметът на Община Карлово Антон Минев, кметът на Община Сопот Станислав Стоенчев, представители на местната и държавна власт, на военно-патриотични съюзи и организации, близки, приятели и колеги на загиналите военнослужещи.

Свързани статии