В Пловдив почетоха 80-та годишнина от спасяването на българските евреи/СНИМКИ и ВИДЕО/

Десетки пловдивчани, гости на града под тепетата, представители на политически парти и обществени организации се стекоха днес на Паметника на благодарността в Пловдив, за да почетат 80-тата годишнина от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта.

На церемонията присъстваха кметът Здравко Димитров, областният управител Ангел Стоев, негово преосвещенство Знеполският епископ Арсений, зам.-кметове районни кметове и заместниците им, общински съветници и др.

Церемонията започна с изпълнения на децата от „Арт войс център“, а след това бе открита от председателя на „Шалом“ Пловдив инж. Светлозар Калев. След това проф. д-р Александър Оскар – председател на Организация на евреите „Шалом България“, припомни събитията отпреди 80 години, когато православната църква и десетки известни българи и пловдивчани, както и целият български народ се опълчват срещу решението на българското правителство 20 000 евреи да бъдат изпратени в лагерите на смъртта.

След него спомени от разказите на дядо си Обрейко Обрейков разказа Лалка Обрейкова, а също и представители на еврейската общност в Пловдив.

Поднесени бяха венци и цветя на паметника в знак на благодарност за спасението на хилядите евреи от Пловдив и страната.

Спасяването на българските евреи е един от най-светлите моменти в българска история, защото в неговата основа стои човеколюбието и милосърдието. Подвиг, с който никоя друга държава-съюзник на Германия по време на Втората световна война не може да се похвали, защото никоя от тях не посмява да се противопостави на волята на нацисткото ръководство. Спасяването на българските евреи е единствен по рода си акт, с който цял един народ се опълчва срещу антисемитската политика в годините на Втората световна война, поради което заслужава да бъде почетен от съвременната българската държава.

Отбелязването на 80-та годишнина е продължение на последователната ангажираност на  България в борбата със всички съвременни прояви на антисемитизъм, което е и един от водещите външнополитически приоритети.

Утре – 10 март, когато е точната дата на събитията, са предвидени официални чествания в София. Кръглата годишнина ще се отбележи с множество инициативи в цялата страна през цялата година, като за целта бе създаден инициативен комитет, който прие Национална програма.

Свързани статии