Синьо вино, ракия със злато, трюфели и специалитети от Сицилия и Пулия на „Винария“ и „Фудтех“/СНИМКИ/

България е сред първите десет страни-членки на ЕС по производство на вино. Това заяви заместник-министърът на икономиката и индустрията Янко Топалов при откриването на 30-ото издание на Международната изложба за лозарство и винарство „Винария“, която се провежда от днес до 25 февруари в Международния панаир в Пловдив.

„Зад положителните статистически данни стои трудът на всички вас – българските лозаро-винари“, каза Топалов. Той посочи още, че винопроизводството не е просто статистика, а е продукт и с културни измерения и припомни, че лозаро-винарството вече е част от нашето нематериално културно наследство.

В средата на декември миналата година винопроизводството беше официално вписано като елемент на нематериалното културно наследство. Освен че затвърждава България на винената карта, това представлява важна стъпка към поставянето на специални указателни табели и отваря нови хоризонти пред винения туризъм, изтъкнаха тогава от Министерството на туризма. Традиционното винопроизводство, лозаро-винарските традиции и местните кулинарни продукти са в основата на разработените от ведомството винено-кулинарни дестинации, като значима част от бита и културата ни, както и за развитието на винения туризъм.

За 2022 година са произведени 88 млн. литра вино, което е с един милион по-малко от 2021 г., посочи пък Красимир Коев, шеф на Изпълнителната агенция по лозата и виното. Според него тази година нараства броят на избите, които ще изкупуват грозде у нас и за следващата кампания те ще са 358. Наблюдава се увеличение и на произведените и реализирани количества ракия, които за тази година са 37,2 млн. литра, с 2,3 млн. повече от предходната.

Според Коев най-често в България се внася вино от Нова Зеландия, ЮАР, Австралия, Чили и Аржентина. През 2022 година от тези държави са внесени са внесени близо 2 млн. литра. Около 10 млн. литра пък е вносът от държави-членки на ЕС, но 7 млн. литра от това вино се реекспортира от наши фирми.

България изнася общо 42 млн. литра вино според статистиката и около 44,8 млн. литра по данни на Агенцията по лозата и виното. Това е повече от времето на пандемията, но о ще е далеч от количествата преди това, когато сме изнасяли по около 64 млн. литра вино годишно.

Сред атракциите на тазгодишната винария отново е испанското синьо вино. Шардонето с лазурносин цвят, който се постига чрез сложен процес, извличайки естествен пигмент от ципата на гроздето, привлече много посетители към един от щандовете на „Винария“. На същия щанд изложителите демонстрираха ракия с медицинско злато, също внос.

Международната изложба за лозарство и винарство за осми пореден път се провежда заедно с Международното земеделско изложение АГРА и Международната изложба за храни и напитки, опаковки, машини и технологии  ФУДТЕХ. В трите изложби тази година са представени над 600 компании от 25 държави.

На ФУДТЕХ изложителите показват всякакви храни и напитки – от мед, през различни видове ликьори и спиртни напитки, до различни видове колбаси, меса, сланини, здравословни храни, трюфели и др. И тази година атракция е секторът „Вкусовете на Италия“, където италиански изложители показват изискани специалитети от слънчева Сицилия и Пулия.

Мегаизложението бе открито от министъра на земеделието Явор Гечев, който преряза лентата пред палата 6 на Панаира, а Пловдивският митрополит Николай благослови събитието.

Участие в събитието взеха още служебните министри на  туризма Илин Тодоров и на здравеопазването Асен Меджидиев.

Осмото издание на мегаизложението, което обединява международните специализирани изложби АГРА, „Винария“ и „Фудтех“ бележи ръст на участници и нови сегменти на отраслите и е най-мащабното от 2010 година насам, съобщи Иван Соколов, главен директор на Международен панаир – Пловдив по повод откриването на изложението. По думите му са представени производители и дистрибутори от над 170 сектора и са организирани 30 събития. Изложението ще продължи до 25 февруари. Участие ще вземат над 600 изложители от над 25 държави, които ще представят всички направления и сектори на земеделието – наука, практика, технологии, техника, продукти, иновации, услуги и други.

Свързани статии