Разширяват магистрала „Тракия“ в частта до магистрала „Марица“/ВИДЕО/

Необходимо е да бъде разширена автомагистрала „Тракия“ в частта до автомагистрала „Марица“. Това заяви пред журналисти в Пловдив служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков. Той присъства на работна среща в Областна управа, на която беше обсъден проектът за водоснабдяването на Пловдив и Хасково от каскада „Доспат – Въча“.

По думите на Шишков този участък от аутобана е много тесен и не може да поеме натовареното движение в района.

„Много е важно навреме да се проектират нещата. На нас ни предстои задание, проектиране, оценка за въздействие на околната среда. Затова си позволяваме да започнем тази процедура, независимо че сме служебен кабинет, защото всеки ден е важен за такива обекти“, посочи Иван Шишков.

Той съобщи, че пробите, взети от новоремонтирания участък на магистралата между Чирпан и Стара Загора, ще са готови до 25 април.

Министърът заяви, че към момента има най-сериозния проблем на АМ „Тракия“ е при 20-я километър, в посока Бургас, където има пропадане на греди от мостовото съоръжение. Затова движението в този участък се извършва само в едната лента. Очаква се там ремонтът да продължи 3-4 месеца, тъй като трябва да се възложи, проектира и ремонтира, поясни той.

Иван Шишков заяви, че служебният кабинет е получил като наследство ремонти, възлагани с хоризонт 2021 – 2022 г. В момента в Агенция „Пътна инфраструктура“ се извършват процедури за възлагания за текущи ремонти, включително с елементи на основни, каза министърът. Той добави, че служебното правителство ще остави за следващия редовен кабинет подробни устройствени планове за около 100 км магистрали.

На пресконференцията след срещата, на която бе обсъдев проектът за водоснабдяването на Пловдив и Хасково от каскада „Доспат – Въча“ стана ясно, че той ще бъде обявен за национален обект. По процедура обаче това трябва да направи Министерски съвет, а ние трябва да мотивираме предложението си, коментира арх. Шишков пред журналисти. Той допълни, че задължително ще бъде направен анализ на водата и оценка на въздействието върху околната среда.

Според Шишков ще бъде направен анализ и ще се ползват всички досегашни предпроектни проучвания за подобен проект. Ако обектът стане национален обаче, той ще се финансира изцяло от държавата. До 10 дни ще бъде сформирана работна група, която ще трябва да направи задание за проектиране, а след това на базата на него да се изработят идейни проекти и проекти за промяна на подробните устройствени планове.

Пред журналистите арх. Шишков връчи официално на кмета Здравко Димитров разрешителното за ползване на стадион „Христо Ботев“.

Свързани статии