МИГ Първомай-Димитровград с одобрен проект

ПРЕДСТАВЯНЕ:

Сдружение „Местна инициативна група – МИГ Първомай – Димитровград” е юридическо лице с нестопанска цел с общественополезна дейност, със седалище и адрес на управление гр. Първомай, обл. Пловдив, ул.”Братя Миладинови – юг” № 50, представлявано от председателя на УС  – Николай Георгиев Митков.

Целите на сдружението са да подпомага устойчивото развитие на територията на Община Първомай, която съвпада с територията на действие на местната инициативна група /МИГ/, повишаване на цялостната привлекателност на територията на МИГ, като място за достоен живот и проспериращ бизнес, опазване на околната среда, подобряване на качеството на живот и разнообразяване на икономическите дейности на територията на общината. Подкрепа за развитие на отраслите на селското стопанство и стимулиране развитието на неземеделските икономически дейности, включително туризъм, екотуризъм, селски и други форми на алтернативен туризъм. Включване на младите хора в процесите на социално-икономическото развитие, подобряване инфраструктурата и цялостния облик на населените места от територията.

За постигане на целите си Сдружението използва следните средства: разработване и прилагане на съвременни стратегии за водено от общностите местно развитие; извършване на изследвания и анализи, свързани със социално-икономическото развитие на територията на действие на МИГ; разработване, координиране и осъществяване на проекти и програми за местно икономическо и социално развитие, финансирани по европейски и международни програми; съчетаване на ресурсите на общността с политика за привличане и осъществяване на инвестиции; провеждане на обучителни и информационни кампании; поддържане на контакти и осъществяване на съвместни проекти със сродни организации в страната и чужбина; информиране, консултиране и подпомагане дейността на местните власти, стопанския и нестопанския сектор на територията на действие на МИГ; участие в национални и международни мрежи за информационен обмен и сътрудничество.

През месец март 2023г. Сдружението подписа Договор за безвъзмездна финансова помощ (административен договор) № BG06RDNP001-19.610-0079-C01 от 20.03.2023г. (ДБФП №РД50-57/20.03.2023г.) за изпълнение на Проект за подготвителни дейности за изготвяне на стратегия на МИГ, финансиран от Програма за развитие на селските райони, Приоритетна ос: Подкрепа за местно развитие по LEADER (ВОМР — водено от общностите местно развитие), BG06RDNP001-19.610 – Подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ , мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.,  финансиран от Програма за развитие на селските райони.

Изпълнението на цялостния  проект включва подготвителни дейности за изготвяне на Стратегия за ВОМР на територията на партньорите по проекта МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА – МИГ ПЪРВОМАЙ 2016- водещ партньор и община Димитровград с част от населените си места, а именно:с. Скобелево, с. Сталево, с. Ябълково, с. Върбица и с. Бодрово.

С цел изпълнение на заложените дейности по проекта, през месец май 2023г. бе проведено Общо събрание на сдружението и като член в общото събрание беше приета Община Димитровград с част от населените си места, а именно:с. Скобелево, с. Сталево, с. Ябълково, с. Върбица и с. Бодрово, след което бе променено името на сдружението от Местна инициативна група – МИГ Първомай 2016”  на  Местна инициативна група – МИГ Първомай -Димитровград”.

 ОБЩА СТОЙНОСТ НА ПРОЕКТА:

Сума на проекта: 48 748.72 лв. 

Безвъзмездна финансова помощ: 48 748.72 лв.

Средства от ЕЗФРСР – 43 873.85 лв.  (90 %)

Национално съфинансиране- 4 874.87лв. (10 %)

 Начална дата на изпълнение на проекта: 20.03.2023 г.

Крайна дата на изпълнение на проекта: 20.09.2023 г.

ПРОЕКТ И ГЛАВНА ЦЕЛ НА ПРОЕКТА:

Изпълнението на „Проект за подготвителни дейности за изготвяне на стратегия на МИГ” е свързано с дейности по подготвителни дейности за изготвяне на Стратегия за ВОМР на територията на партньорите по проекта МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА – МИГ ПЪРВОМАЙ 2016 – водещ партньор и община Димитровград с част от населените си места, а именно:с.Скобелево, с. Сталево, с. Ябълково, с. Върбица и с. Бодрово.

ЦЕЛ НА ПРОЕКТА:

Прилагането на подмярка 19.1 на територията на двете общини цели да даде възможност значително да се увеличи въздействието на подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) върху живота на местните хора, да поемат управлението и да образуват местно партньорство, което проектира и изпълнява стратегия за интегрирано развитие.Стратегиите за ВОМР са гъвкави инструменти за посрещане на специфичните потребности на различни местни райони по начин, който произвежда конкретни резултати и ползи за съответните селски райони. Стратегията е предназначена да надгражда силните страни или „активите“ на общността в двете общини в социален, екологичен и икономически план. С реализацията на проекта ще се укрепи капацитета на местната инициативна група, ще е създадена предпоставка за успешното му бъдещо развитие и ще бъдат постигнати конкретно следните цели:

  • Ще бъде подпомогнат процеса на разширяване на местна инициативна група (МИГ) на териториите на община Първомай чрез присъединяване на част от територията на община Димитровград и на прилагане на подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на територията на две общини;
  • Ще бъдат придобити умения и ще бъде създаден капацитет за функциониране на такива група на местно ниво;
  • Ще бъде подпомогнат процеса на подготовка на стратегия за местно развитие, финансиран от повече от един от Европейските структурни и инвестиционни фондове;
  • Ще бъде насърчено включването на местното население в разработването и бъдещото прилагане на стратегиите за Водено от общностите местно развитие;
  • Ще бъде осъществена подкрепа за информиране на местното население относно възможността за финансиране на стратегията по повече от един фонд.

 ПРОЕКТЪТ  ПРЕДВИЖДА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЛЕДНИТЕ ДЕЙНОСТИ:

1. Популяризиране на процеса на разработване на стратегия за ВОМР;

2. Обучение на местни лидери и заинтересовани страни;

3. Проучвания и анализи на територията на двамата партньори;

4. Подготовка на стратегия за ВОМР, включително консултиране на местната общност във връзка с подготовката на стратегията;

5. Координация на изпълнението на подготвителните дейности.

Дейностите по проекта ще бъдат извършени в рамките 6 месеца, но не по-късно от 20.09.2023г., като ще имат за краен резултат разработена стратегия за ВОМР и готовност за подаването й за финансиране за новия програмен период 2021 – 2027.

 

 

Свързани статии