Георги Гергов: Еднодневки яхнаха Панаира за лични политически цели

Георги Гергов и едно кафе не е пил от „дупката“ на Варна

Съветниците от ДБ май вдигат шум в Пловдив, за да заглушат скандала със спонсорите им от Nexo

Дано не дойде време да спасяваме Панаира от днешните му спасители

В „Пълдин туринвест“ няма хватки с апорти и акции. Има работа и инвестиции

– Г-н Гергов, в последните дни около Панаира ври и кипи, а вие мълчите. Защо е толкова важно за вас „Пълдин туринвест“ да приеме акциите на Община Варна?

– Кой твърди, че прехвърлянето е толкова важно за мен? Не разбирам защо е цялата истерия. Явно става дума за някакъв политически пиар и опит да се отклони вниманието на хората от други проблеми. Някакви хора се обявяват за спасители на „Международен панаир Пловдив” и си присвояват правото да говорят от името на пловдивчани. Ще им кажа, че Панаирът отдавна е спасен. Тези нови будни граждани обаче явно се интересуват само от своята кариера, политическите си цели и нямат никаква представа за какво говорят. Един иска да става кмет, друг – депутат, и всички са яхнали Панаира. Да, той е една от емблемите на Пловдив, но точно тези хора и моите колеги в акционерното дружество рушат имиджа му, като разпространяват откровени лъжи. И го правят по най-елементарния начин – като заклеймяват Гергов. Действат на принципа, че ако една лъжа бъде повторена 100 пъти, накрая става истина. Но няма да стане! Защото истината е, че панаирът си е тук и ще остане за Пловдив и пловдивчани. Участвам в Панаира с името си, със своя бизнес и със семейството си. Не се крия, не използвам офшорки и всичко е на светло – има го в отчетите и в Търговския регистър. Докато аз съм акционер в Панаира, тук нито ще се строи, нито ще се продава собственост. Всичко друго е манипулации. Лично аз смятам, че Община Пловдив само ще загуби, ако акциите на Варна не влязат в „Пълдин туринвест”. Но щом общинските съветници настояват за друго, нека видим какво ще стане. В тях са и ножът, и хлябът.

– Опонентите ви обаче твърдят, че с приемането на акциите на Варна вашето участие ще достигне 79,36% и ще можете да правите каквото поискате в панаира, без да се съобразявате с волята на останалите акционери?

– В интерес на истината 79,36% ще достигне не моето участие, а на „Пълдин туринвест”, в което Община Пловдив притежава 25%. Но не това е важното. По-важното е, че днес Панаирът става заложник на грозна политическа интрига. Някой тук явно преследва користни цели. Когато Панаирът беше занемарен и с огромни дългове, никой не се интересуваше от него. Сега, когато е оздравен, стана много интересен за разни хора. Тези дами и господа от ДБ изглежда вчера разбраха, че Панаирът съществува, и тръгнаха да го спасяват. Само да не стане така, че след време да се налага да спасяваме Панаира от спасителите му. Защото не знам какъв опит имат въпросните съветници, но от глупостите, които говорят, става ясно, че са много зелени. Освен това са склонни да пренебрегват фактите и истината, докато изпълняват политическите си манипулации. Бъркат ролята ми на почетен консул на Русия с това какво се случва в Панаира и кое е добре, и кое не за Пловдив.

– Обвиненията към вас са, че с различни хватки с апорти и вдигане на капитала сте овладели първо „Пълдин туринвест”, а после и „Международен панаир Пловдив”. На практика сте си присвоили собственост, която не ви се полага.

– Ами да четат повече тези „обвинители”. Георги Гергов не се обяснява и оправдава. Това е за слабите. Няма хватки с апорти и акции, има работа и инвестиции. Пак ще повторя, за да ме чуят и днешните „спасители” – Панаирът е спасен за Пловдив и пловдивчани през 2006 г.

– Какво точно се случи през 2006 г.?

– Тези, които наистина се интересуват, знаят цялата истина. „Международен панаир Пловдив” като много други държавни предприятия по онова време беше в тежко състояние. През 2004-та бе взето решение за продажба на част от акциите и се подготвяше сделка. Някой щеше да купи Панаира за 700 000 лева. Ако това беше станало, днес Панаира може би наистина нямаше да го има, а имотът щеше да е разпарчетосан и застроен. Тогава с усилията на управителя Йордан Радев, кмета Иван Чомаков, моя помощ и с подкрепата на целия Общински съвет се взе решение да се предложи процедура по преструктуриране. Бе създадено смесеното дружество „Пълдин туринвест” и то взе 49% от акциите. На заинтересуваните ще кажа, че това е първият момент в историята, в който Община Пловдив придобива собственост в Панаира и това стана благодарение на Георги Гергов. По онова време бях купил от държавата „Старинен Пловдив” АД, бях собственик и на хотел „Санкт Петербург”. Апортирах тези имоти, направих и сериозна парична вноска, за да участвам в смесеното дружество с Общината и така започна всичко. Успяхме да стабилизираме Панаира, започнахме ремонти, смяна на оборудването и т.н.

– Да, но се твърди, че десетките имоти, които е апортирала в „Пълдин туринвест” Общината, са били на занижени цени, а вашите – на завишени?

– Кой го твърди? Оценките са направени от независими експерти. Всичко е в архивите черно на бяло. Къщите в Стария град, за които толкова много говорят днешните „спасители”, бяха в тотална разруха. Направил съм снимки и ви ги предоставям. Покажете ги и нека всички да видят за какви руини и безстопанственост става въпрос! Във времето аз лично съм ги реновирал, вложил съм много пари, за да ги спася. Повечето си бяха за събаряне и днес отдавна нямаше да ги има, ако не бяха моите усилия.

– Как обаче стана така, че в годините делът на Общината в „Пълдин туринвест” се стопи от 75 до няма и 25%, а вашият скочи?

– Общината просто нямаше средства да инвестира. А както вече казах, всичко плачеше за ремонт – и къщите в Стария град, и панаирът.

– Колко пари сте инвестирали до момента в Панаира и „Пълдин туринвест” и колко сте спечелили от участието си в двете дружества?

– Печалбите могат да се видят в отчетите, но със сигурност не са големи. Инвестициите обаче са много сериозни. По груби сметки, само ремонтите на къщите в Стария град излязоха над 10 млн. лева. В разсадника и в Панаира са инвестирани още около 40 млн. Освен това съм покрил загуби на „Международен панаир Пловдив” в размер на над 32 млн. евро. Това не са загуби само от последните години. Панаирът имаше натрупани загуби и към момента на преструктуриране през 2006 г. Това са фактите. Нека днешните „спасители” на Панаира проверят колко от тези инвестиции е направила Община Пловдив и тогава ще си обяснят защо делът й е паднал от 75% на 25%.

– Не сте ли покрили част от дълговете на Панаира с парите от „дупката” на Варна?

– Още една лъжлива опорка на жадните за политическа слава „спасители” на Панаира. Използвам случая да разкажа истинската история на варненската „дупка”. Първо, не става дума за дупка, а за търговски център, разположен в идеалния център на Варна. Там до археологията имаше разположени над 100 павилиона. Навремето ги управляваше смесено дружество между Община Варна и частен инвеститор. В началото са печелили, после бизнесът закъсал. Появата на моловете и новата конкуренция наложили нови инвестиции, които не са направени. Община Варна не е могла да осигури парите, а съдружникът продаде акциите си на „Слънчев ден”. Аз имах бизнес във Варна от 20 години и „Слънчев ден” бе един от любимите ми проекти. Когато го продадох, в активите му бе и въпросният имот. Сделката за него с Община Варна обаче е с по-късна дата и това лесно може да се провери. Така че Георги Гергов не е пил и едно кафе от въпросната „дупка”. Няма схеми, няма тройни и четворни сделки. Покрих дълговете на „Международен панаир Пловдив” със средствата от продажбата на „Слънчев ден” АД. Никой от другите акционери в Панаира не помогна, но аз не съм търсил ново намаляване на участието на Община Пловдив в „Пълдин туринвест”. В този смисъл не съм грабил, а съм подарил акции на Община Пловдив, каквото и да мислят за мен опонентите ми.

– Добре ли се управлява „Международен панаир Пловдив” АД? Защо напоследък Панаирът загубил ролята си на най-голямото и представително българско изложение?

– Това твърдение пак е на принципа „на мен така ми се струва”. Освен емблема на Пловдив Панаирът е и огледало на държавата. Когато тя се развива добре и икономиката расте, изложенията са силни. Когато е в криза, Панаирът също страда. Днес например агросекторът е в подем и в резултат за предстоящата „Агра 2023” няма нито един квадратен метър свободна площ. Знаете какво се случи обаче в предишните 2 години около пандемията и последвалите кризи!

Критиците явно не следят и световните тенденции. Бизнесът с някогашните мащабни изложения, за съжаление, става все по-труден в днешния дигиталния свят и трябва да се търсят нови и по-гъвкави форми. От 51 стари панаира в Германия в момента работят само 3 или 4 и то повече с изнесени изложения. Същото е в Италия и в други страни. Освен това Пловдивският панаир явно бе трън в очите на някои от управляващите през годините и не получи подкрепа за развитието си. Напротив, всячески му се създаваше конкуренция в София, Стара Загора и на други места. Държавата днес помага за организацията на големите изложения като Есенния панаир, „Агра”, „Винария”, „Хемус” и някои други. Като цяло обаче нито Министерството на икономиката, в което са държавните акции, нито Община Пловдив се интересуват как се поддържа имотът и палатите, как се плащат заплатите, осигуровките и местните данъци, които никак не са малки.

Не се оплаквам и продължавам да инвестирам в Панаира, защото той е икона за Пловдив. И вместо подкрепа получавам плюнки.

– Каква е истината за разсадника? Навремето Общината апортира имота в „Пълдин туринвест”, а сега е принудена да плаща наем, за да го ползва…

– Това е друга тема, с която много се спекулира. Всъщност точно от разсадника тръгна идеята за „Пълдин туринвест”. Моята идея бе той да се превърне в търговско дружество, което да отглежда разсади, цветя, елхи и фиданки и да ги продава на хората и на общините в областта. Ако се беше реализирала, дружеството щеше да работи и печели, а парковете и градините в целия Пловдив щяха да са като тези в панаира, а не с умиращи дървета и саморасляци. Днес разсадникът е в активите на „Пълдин туринвест“. Могат да се водят разговори за него, но за диалог трябват две страни.

– Критиците обвиняват точно вас в липса на диалог и прозрачност. Твърди се, че се разпореждате с Панаира и с „Пълдин туринвест” като с ваша еднолична собственост и не зачитате волята на останалите акционери?

– Кои има такива претенции? Всяка година на Община Пловдив и в Общинския съвет изпращаме отчети в десетки страници. Общината има свой представител в Общото събрание. Той получава пълна информация за всеки проект. През годините Общината е имала свои представители и в Борда на директорите. Няма нищо скрито от дейността на „Международен панаир Пловдив” и „Пълдин туринвест“. Канил съм останалите акционери да излъчат свои представители в оперативното управление. Нека предложат членове на борда, техен човек може да стане дори председател, ако има съответните управленски качества. Но инициативата трябва да е у тях. Не мога да ги калесвам като за сватба.

– До момента някой от опонентите търсил ли ви е за среща, на която да се обсъди бъдещето на Панаира?

– Никой. Ако бяха дошли, щяха да разберат, че опорките, с които ме атакуват, не струват. Ако исках да застроявам панаира, досега щях да съм подготвил ПУП и проекти, да искам разрешение за строеж. Някой да е чул такова нещо? Не, но уверено твърдят, че ще строя.

– Защо не отидете в Общинския съвет и не кажете публично как виждате бъдещето на „Пълдин туринвест” и „Международен панаир Пловдив”?

– Защото не съм натрапник и не ходя никъде неканен. Беше добре на тези сесии, на които някакви хора говорят кресливо за неща, които не познават, да поканят мен, да дойдат представители на Община Варна и на държавата, за да се проведе смислен диалог с реални идеи и аргументи. Тези хора обаче явно не смятат да водят такъв разговор. Те просто искат да очернят Гергов и да покажат, че единствени защитават обществения интерес. И понеже те мълчат, аз ги каня официално от страниците на „Марица” на изнесена сесия на Общинския съвет в панаира. Преди заседанието ще е добре да се разходят по алеите, да разгледат палатите и всичко останало. Тогава ще видят, че докато Гергов „разграбва” Панаира и се готви да го застроява, той наистина е строил. За тези години сме ремонтирали всички палати и сега работим по последната – 29-а. Построили сме една нова палата (21-ва) и многоетажен паркинг. Налети са над 30 дка нов бетон, преасфалтирани са алеите с обща площ над 50 дка, подменени са пейките, осветлението и външните павилиони. Сега обновяваме изцяло палата №9, в която е и административният център. И всичко това струва пари. „Спасителите” на Панаира обаче явно не се интересуват откъде идват тези средства. Те са си навили на пръста, че Гергов е лош, и викат с всичка сила, че заграбва Панаира. Чудя се дали тези крясъци не целят друго, което няма нищо общо с Панаира. Може би си мислят, че като направят шумен скандал в Пловдив, ще заглушат онзи със спонсорите им от Nexo! И от обвиняеми ще се превърнат в обвинители.

– В крайна сметка какво ще последва, ако прехвърлянето на акциите на Варна в „Пълдин туринвест” бъде окончателно отхвърлено?

– Нищо особено. Ситуацията в „Международен панаир Пловдив” остава както до момента – 50,36% за „Пълдин туринвест”, 29% на Община Варна, 20,63 на държавата и 0,01 на физически лица.

Трябва обаче да имаме предвид, че никой не може да застави Община Варна да продължи да бъде акционер в Панаира. От Варна вече заявиха, че Общината има нужда от свежи пари, и нищо чудно след време да обявят акциите чрез продажба. Тогава в Панаира ще се появи нов акционер, с чиято воля всички ще трябва да се съобразяваме. Аз лично не се притеснявам от това. Друг е въпросът дали Пловдив ще спечели, или ще загуби при подобно развитие.

Времето ще покаже кой е крив и кой прав. Сигурен съм обаче, че ако стане по-лошо, днешните „спасители” ще се скрият в миша дупка и ще забравят какви ги говорят за Панаира днес./Вестник Марица

Свързани статии