„Заплатите в страната са ниски и с тях не може да се оцелее. Мнозина не могат да се справят с доходите си. Само пенсионерите биха могли да оцелеят, тъй като купуват само хляб и мляко. Като млад човек обаче Денислав Борисов има различни нужди – той спортува, има кола и т.н. Едни бързи доходи са много привлекателни за младите хора. И когато държавата не осигурява достатъчно средства за тези млади хора, те са изкушени от бързите пари“. Това бе част от защитната теза на адвокат Надежда Римпева пред състав на Пловдивския районен съд. Юристката представляваше 23-годишния полицай от Специалните полицейски сили на СДВР Денислав Борисов, чиято мярка за неотклонение днес беше гледана в съда. Тя настоя младежът да бъде пуснат под домашен арест, за да се грижи за възрастните си баба и дядо, да помага на по-малкия си брат в училище и на майка си, която не можела да вдига тежко заради заболяване на костната система.
Съдия Николай Петров от Районен съд Пловдив обаче остави за постоянно в ареста полицая, който бе спипан на 4 януари на магистралата край Пловдив, докато превозвал с микробус 31 нелегални мигранти от афганистански произход от бургаско село до границата със Сърбия.
Днес Денислав бе докаран с белезници и засилена охрана до съдебната зала. Той беше с качулка и криеше лицето си, но в залата се наложи да махне качулката.
Още в началото на заседанието на заседанието неговата адвокатка Надежда Римпева настоя да бъде разпитан вуйчото на униформения Роман Кирилов. По думите й той щял да обясни, защо младият мъж е толкова нужен на семейството си и не трябва да бъде арестуван.
Пред съда Кирилов разказа, че младежът много помагал на възрастните си баба и дядо, палел им печките, помагал на дядо да се придвижва, тъй като бил трудноподвижен. Освен това бил от помощ в учението и на малкия си брат, който бил ученик. Владеел чудесно английски и немски, не употребявал алкохол и наркотици. Бил много отговорен към родителите си. Помагал и на майка си, която рядко ходела на работа. Според вуйчото Денислав имал алергия от дете от домашен прах и полени.
В защитната си теза адвокат Римпева обясни, че в ареста няма кой да се грижи за превъзпитанието на младия мъж, но вкъщи това щяло да се случи. По думите й младежът не употребява алкохол, цигари и наркотици. Според нея той имал семейство, адрес и дом, където да бъде изолиран под домашен арест. Освен това нямало опасност и предпоставка дори, Денислав да се укрие. „Със средства за електронно наблюдение той няма как да излезе от дома си и може да бъде проследен. Нека първо да прибегнем към по леката мярка и ако се окаже недисциплиниран, тогава да отиваме на по-тежка мярка“, обърна се тя към съдия Петров.
Защитничката каза също, че още на 4 януари, в деня, в който е бил арестуван, Денислав е изразил съгласие да съдейства на разследването за отключване на двата си телефона. Тя посочи, че младежът е обещал да съдейства изцяло, за да може разследването и процесът срещу него да приключат възможно най-скоро. „Да, бил е зад волана на буса и е изразил дълбоко съжаление. Но отчетете младата му възраст и неопитност“, каза още Римпева. В крайна сметка тя настоя за домашен арест.
Прокурорът по делото Георги Коджаниколов беше категоричен, че са налице обосновано предположение че младият мъж е извършил деянието, за което е привлечен като обвиняем. За него също така е предвидено наказание лишаване от свобода от една до шест години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева. Имало също опасност да се укрие и да извърши друго престъпление. Прокурорът наблегна, че тъй като Денислав е полицай, обществената опасност е висока, тъй като той е призван да охранява обществения ред, а в същото време е извършил това престъпление. „Бил е униформен, показал е полицейската си карта и е помолил да не бъде проверяван като техен колега“, подчерта обвинителят.
Самият Денислав също помоли за домашен арест и каза, че съжалява за случилото се.
Съдия Николай Петров обаче посочи, че в случая има условия за продължавано престъпление и то в кратък период от време. По думите му преди Нова година полицаят отново е извършил същото престъпление, което се доказва от показанията на свидетелите които са го придружавали. Според тях и тогава той е бил зад волана на буса с униформа. Това бе потвърдено пред журналисти и от прокурор Коджаниколов впоследствие, в кулоарите на съда.
„Нямаше да ви наложа най-тежката мярка – задържане под стража, ако не бяхте с полицейска униформа и служебна карта, докато превозвате нелегални мигранти“, обърна се магистратът към младия мъж. И посочи, че в случая става дума за завишена обществена опасност.
След края на заседанието адвокат Римпева каза пред журналисти, че клиентът й не е бил съден с един и същ аршин като другия каналджия, който бе задържан няколко часа преди него на магистрала „Тракия“, но с 25 афганистанци в микробус „Форд Транзит“. Тя посочи, че според слуховете в ареста, харманлиецът е бил освободен.
Пред DCNEWS от прокуратурата потвърдиха, че каналджията е пуснат под гаранция от 5000 лв., но му е наложена мярка за процесуална принуда да не напуска пределите на страната. Причината била, че той можел да се укрие при майка си във Франция.
Определението на Районния съд не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Окръжен съд – Пловдив в тридневен срок. Ако това стане, обжалването бе насрочено за 12 януари, четвъртък, от 15.30 ч.