50-годишният Йовчо Аланджийски от Пловдив хвана кръста днес в града под тепетата. След оспорвана надпревара във водите на Марица пловдивчанинът вдигна светинята, хвърлена от Пловдивския митрополит Николай в студените вълни на реката.

Поне 20-на метра преплуваха 84-та смелчаци, които се хвърлиха за Христовия кръст в района на Водната палата в Пловдив. Битката за християнския символ тази година беше жестока, а в нея се включиха и две деца, едното от които около 7-годишно.




Мъжът е международен шофьор и хваща кръста за шести път в Пловдив. Скача за кръста от 1994 година. Женен е, има две деца и благодари на съпругата си, която днес празнувала Коледа, тъй като била арменка.
След като дядо Николай му даде традиционния подарък от митрополията и го благослови, тираджията извика: „Да живее България“ и призова българските политици да се държат с Русия, а не да гледат чуждите интереси.
На всички българи пожела здраве, за себе си също. И обиколи дошлите на място пловдивчани, за да могат да пипнат и целунат кръста за здраве.
След епичната борба за кръста всички смелчаци се хванаха на хоро и изпяха българския химн.


