Стотици се събраха на 1 май в Клисура, за да отдадат почит на Априлската епопея. Музикална програма изнесе Мъжка вокална група за патриотични песни от град Стражица, а поетичен рецитал – актьорът Ивелин Керанов.
„Клисура възстана и дръзна да се изправи срещу османското нашествие. Турците не пожалиха нито къщите, нито училищата, нито черквата, нито живота на клисурци. Белокаменна Клисура бе изпепелена, но остана жаравата, която се възроди отново в българския дух“, каза в словото си кметът на града Генка Тодорова.
Официално слово произнесе вицепрезидентът на Република България – Илияна Йотова.
„За да стигнеш пътя на истинската свобода, трябва да си свободен в душата и мислите си… Преди 146 години Априлското въстание отприщи българската енергия, запали пламъка на петвековния гняв, за да го превърне в буен огън. Този буен огън национален идеал любовта към отечеството и саможертвата в национален идеал, който 146 години по-късно не е замрял. Носим го в душата си и ще го предаваме на децата си“, каза вицепрезидентът.
Местни самодейци и членове на Национално дружество „Традиция“ направиха военно-историческа възстановка на паметните за Града на Боримечката събития от преди 145 години.
Честванията в Клисура на 30 април и 1 май уважиха народни представители, представители на държавни институции, ръководството на община Карлово и на Общинския съвет, висши военнослужещи.
Снощи кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов говори за славните априлци.
„…В Априлската епопея най-високо, силно и светло блести името на Клисура! Клисура, заедно с Батак, дава най-много жертви. Клисура изгаря цялата… Над 430 мъже, жени и деца дават живота си. Клисура губи своята икономическа мощ, но за вечни време остава записана в Пантеона на българската история. Името на града и днес ни е мило и свидно! И днес си спомняме имената на Христо Попов, Георги Попов, Никола Караджов, Андон Балтов, Иван Танков – Боримечката, Ана Козинарова и десетки други… И днес, 146 години по-късно, си задаваме въпросите: Как са успели нашите предци да издържат тази тежка и неравна битка? Как са успели отново да възстановят Клисура? Затова на плещите ни стои огромна отговорност – никога да не забравяме онова време, никога да не забравяме героите и винаги да разказваме на нашите деца и внуци за силата на българския дух. Тази вечер ние сме тук, за да се поклоним пред паметта на жертвите, пред тяхната саможертва, пред Клисура и да извикаме: Да живее България!“
На 30 април на тържествения митинг-заря по повод 146 години от избухване на Априлското въстание в Клисура присъстваха много признателни граждани.
Генерал-лейтенант Димитър Илиев, заместник-началник на отбраната, прие почетния строй на 61-ва Стрямска механизирана бригада и произнесе слово по повод историческата дата.
Отбелязването на 146 години Априлска епопея на 30 април започна със Заупокойна молитва в храм „Св. Никола“ и откриване на тематична изложба „Светини от Април 1876“ в Историческия музей. С поетичното си изпълнение Кристина Стоименова, ученичка в ОУ „Христо Г. Данов“, развълнува десетките жители и гости на Клисура. Концерт изнесоха Фолклорен танцов ансамбъл „Розова долина“ и едноименната Детска фолклорна формация към Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово.
С едноминутно мълчание и падане на колене всички присъстващи на площад „20 април 1876г.“ почетоха паметта на геройски загиналите за свободата на България, а пред монумента на Априлци бяха положени венци от името на държавни и обществени институции.