Румен Спецов: Притесненията за еврото са неоснователни, НАП започва масови проверки

Притесненията за еврото са абсолютно неоснователни. Това заяви изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Румен Спецов в ексклузивно интервю по NOVA.

Институционален контрол и реални проверки

Според шефа на НАП държавата вече предприема активни действия по контрол. От 3 юни са започнали масови проверки в над 30 града и над 150 търговски обекта. Следи се за покачване на цените в 14 основни категории хранителни стоки – от хляб и млечни продукти до минерална вода. „Ние ще проверяваме дали повишението на цените е икономически обосновано – например заради по-високи заплати или скъпи суровини – или е чиста спекула“, обясни Спецов. Той подчерта, че НАП не може да определя търговската надценка, но може да търси логиката зад нея.

Какво е „необоснована“ цена?

Най-големият въпрос остава как институциите ще определят какво е „необосновано поскъпване“? Ако един хляб от 2 лева изведнъж стане 2 евро, това е увеличение от близо 4 пъти. „Ние ще търсим дали е имало някаква промяна в дейността на търговеца. Ако не – ще считаме това за необосновано повишение“, казва Спецов.

Закръгляването на цените – „дребна“ спекула?

Преходът към евро също така ще изисква промени в начина на ценообразуване – от стоки за 2.47 лв. до такива с по-удобна цена от 2.60 евро. Но „удобното закръгляване“ може да доведе до значителни печалби за търговците. „20 стотинки не са малко за уязвимите групи. Това също ще следим внимателно“, увери Спецов. За целта НАП работи съвместно с Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията. Вече е подписан и официален меморандум за сътрудничество.

Какви ще са санкциите?

Санкциите за нарушения могат да бъдат сериозни – от 3 до 5 хиляди лева за физически лица и от 7 хиляди лева за юридически. Комисията за защита на конкуренцията има право да разследва и случаи на предварителна договорка между търговци. Институциите са категорични, че най-трудно ще се контролира секторът на услугите – бюти индустрия, дребни ремонти, заведения. Именно там най-често се среща т.нар. „сива икономика“.

А какво става със заплатите?

Много работещи се притесняват дали работодателите няма да се възползват от валутната промяна, за да променят условията на труд. Спецов обаче уверява, че няма нужда от преподписване на трудови договори – преизчисленията ще се извършват автоматично от системата на НАП и всеки може да провери това в профила си.

Как ще се отрази еврото на икономиката?

Очакванията са оптимистични – по-добър кредитен рейтинг, повече чуждестранни инвестиции и засилена икономическа стабилност. „Самият факт, че сме одобрени за еврозоната, повишава доверието към България“, казва Спецов. Въпреки амбициозния бюджетен план за над 52 милиарда лева през 2025 г., изпълнението върви добре, твърди директорът на НАП. „Имаме ръст от 15–18% спрямо миналата година. Очакваме реалната картина да се оформи след 30 юни, когато приключва подаването на данъчни декларации“, обясни той.

Гони ли НАП само „дребните“?

Спецов отговаря и на критиките, че Агенцията „гони фризьорките, но не и олигарсите“. Според него малките бизнеси също акумулират значителни обороти и нарушения. „Имаме регистрирани 12 100 дружества в бюти сектора, а открихме още 6 500 нерегистрирани – това не е малко“, категоричен е той.

Според евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков в България съществуват сили, които съзнателно саботират усилията на страната за пълноправна интеграция в Европейския съюз. Тези интереси, казва той, биха били засегнати от стабилността, която еврозоната би донесла, включително невъзможността да се фалират банки без последствия или да се укриват средства с неясен произход.

По думите му „План Барбароса“ – термин, използван от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, не е просто политическа реторика. Според Новаков идеята зад това название описва опити за дестабилизиране отвътре, включително чрез внасяне на вот на недоверие от страна на формации, които иначе твърдят, че подкрепят европейската интеграция. Евродепутатът подчерта, че подобни действия ги нареждат до откровено антиевропейски формации и са контрапродуктивни за имиджа и напредъка на България.

Отговорността за страховете около еврото

Новаков признава, че политиците носят своята отговорност за това, че част от обществото се страхува от въвеждането на еврото. „Аз също нося вина, че не съм бил достатъчно убедителен, когато е било нужно да се обяснят ползите от еврозоната“, казва той. Причината, според него, е липсата на последователна информационна кампания, която да се противопостави на фалшиви новини и манипулативни внушения. „Когато някой квартален тарикат по телевизията ти казва, че ще ти вземат парите, ако не ги похарчиш за шест месеца, ти трябва да си още по-добър, за да обориш тази лъжа“, категоричен е Новаков.

Ползите за България от еврозоната

Евродепутатът подчертава, че икономическите ползи от въвеждането на еврото не се измерват само в директни валутни трансакции. Според него страната губи милиарди и заради пропуснати инвестиции. „Има инвеститори, които се притесняват от това, че валутата ни не е обвързана с икономиката на Германия – третата най-голяма икономика в света“, казва той, цитиран от NOVA.

Новаков вярва, че членството в еврозоната ще скъса с имиджа на догонваща държава от Източна Европа. „Ние само можем да спечелим – няма как да платим дълговете на другите“, уверява той, отговаряйки на страховете, че България може да понесе тежестта на кризите в по-големите европейски икономики.

Илон Мъск – бъдещ европейски предприемач?

По повод напрежението между милиардера Илон Мъск и американския президент Доналд Тръмп, Новаков смята, че Европа трябва да бъде отворена за бизнесначинанията на технологичния магнат. „Не виждам причина той да не премести бизнеса си в Европа. Една от компаниите му вече произвежда електромобили в Германия – защо не и на Балканите?“, казва Новаков. Според него България, особено с очакваното влизане в еврозоната, има всички предпоставки да бъде конкурентна дестинация за световни инвестиции.

Относно призивите на антиевропейски формации до европейски лидери да гласуват срещу членството на България в еврозоната, Новаков е категоричен: „Няма да стане. Това е процес, който тече вече 30 години, с подкрепа на над 60-70% от гласоподавателите чрез последователни правителства.“ Той осъжда политическите призиви, целящи саботаж на националния интерес, и ги нарича „срам за държавата“.

Има ли сделка еврото срещу Северна Македония

На тезата, изказана от бивш евродепутат, че има „танто за танто“ – приемане на еврото срещу отваряне на пътя на Северна Македония към ЕС – Новаков реагира с насмешка. „Не мисля, че това е възможно. Докладът по темата е плод на непрозрачен подход, но няма заговор“, твърди евродепутатът от НЕП. Той подчертава, че България няма как да прави компромиси с националния си интерес, особено по отношение на историческата истина и правата на българите в Македония.

Има ли изтичане на информация в полза на Скопие?

Новаков не крие съмненията си, че Скопие е разполагало с достъп до доклада още преди официалното му публикуване. „Премиерът на Северна Македония цитираше пасажи от текст, който не би трябвало да е чел“, казва той. Според евродепутата това говори за сериозна липса на неутралитет и дори политическо пристрастие./Вести БГ

Свързани статии