Политически партии излязоха с позиции след решението на Конституционния съд за изборните резултати от октомври 2024 г., с което беше обявен за незаконен изборът на 16 народни представители.
От „Продължаваме промяната-Демократична България“ заявиха, че „нищо не се е променило“.
„Първото нещо, което прави впечатление, е, че двете партии, които имат най-много надписани гласове, са „ДПС-Ново начало“ и ГЕРБ, като шампионът в този списък е „ДПС-Ново начало“ с над 1100 надписани гласове само на тази извадка“, коментира Кирил Петков от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ).
„Това, което говорихме през цялото време от изборите, сега вече го имаме в цифри“, заяви Петков.
„От наша гледна точка в този момент нищо не се е променило. Санитарният кордон не беше спазен. Така че докато „Ново начало“ и Пеевски се разхождат като управляваща опозиция, абсурд е да имаме каквито и да било разговори с тях“, каза Петков.
„Има мандатоносител, който има задължението да си осигурява мнозинство за правителство, така че въпросът е към мандатоносителя“, заяви и съпредседателят на „Демократична България“ и председател на ДСБ Атанас Атанасов.
Според Атанасов не може да не се отчете, че и в този изключително важен казус „прокуратурата за пореден път влезе с бутонките“.
„Аз не знам дали няма да си продължат действията за дестабилизиране на държавата. Изключително важен е и въпросът по какъв начин ще отговорят институциите на такъв тип злонамерени действия върху изборния процес“ добави Атанасов.
Съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Надежда Йорданова призова да не се използва решението на КС за поредното политическо противопоставяне, а за намиране на път за общ политически консенсус и изменение на Изборния кодекс.
Народният представител от „Възраждане“ Виктор Папазов е един от депутатите, които трябва да напуснат парламента след решението на КС. Пред NOVA той заяви, че това е политическа поръчка.
„Конституционният съд за пореден път изпълни политическа поръчка. Той се показа като антиконституционен съд още с отхвърлянето на решението за референдума. Сега, за втори път пренебрегна волята на 100 хиляди българи. Направиха някаква комбинация с няколко секции, 780 гласа, които ги има, изведнъж изчезнаха, това се нарича политическа поръчка“, посочи Папазов..
„Този Конституционен съд и с този състав за мен е напълно компрометиран, това са политически слуги. Решението е очевидна политическа поръчка и тези политически послушковци там я изпълниха, както се очаква от тях, там няма достойни жени и мъже – юристи“, обясни Папазов.
БСП посочи, че ще продължи да работи за стабилност в държавата.
„БСП ще продължи да работи за стабилност и да следва целите от политическата и законодателната си програма, изхождайки от политическите си принципи на национално отговорна партия, носител на разум, целяща национално единство, демократично развитие и социален просперитет. Части от нея – и по отношение на пенсиите, и по отношение на безплатните лекарства за децата вече са изпълнени. Затова смятаме, че всяка политическа дестабилизация е опасна, може да пресече реалните усилия за разрешаване на остри социални проблеми и призоваваме за разум и отговорност всички участници в политическия процес. Влизането на нов политически субект в парламента и преначертаването на мандатите в Народното събрание, ще изискват усилия за изпълнение на рамката, зададена от съвместното управление“, заявяват от Изпълнителното бюро на БСП.
„Предупреждаваме, че в този момент са опасни както крайният популизъм, скрит зад маската на “хората от народа”, така и крайното чуждопоклонничество, маскирано зад демократични ценности. Предупреждаваме още, че нормално управление не може да има чрез прийомите на улицата или чрез пренасянето им в Парламента. Това е особено важно с оглед на стратегическите решения и действия, които предстоят както в геополитически план, така и по отношение на финансовата стабилност на страната“, посочват от БСП.
„За съжаление трябва да отбележим и още една отворена опасност. След решението на КС не бе категорично разсечен възелът на обществените съмнения за чистота и прозрачност на изборния процес. Позицията ни е, че са неотложни промени в изборното законодателство, които да гарантират на българския гражданин, че наистина всеки глас е важен и че всеки глас се отчита честно“, допълват от БСП.
От МЕЧ пък заявиха, че чакат „Величие“ от няколко месеца в Народното събрание.
„Чакаме „Величие“ от няколко месеца в парламента, добре дошли са, това е справедливост в крайна сметка“, коментира лидерът на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) Радостин Василев пред журналисти.
„За 20 гласа не беше нормално една партия да е извън българския парламент“, посочи той.
Ние чакаме „Величие“. Това не променя почти нищо. Виждаме, че Пеевски ще подкрепя това правителство“, заяви Василев и допълни, че ще видят как ще се позиционират депутатите от „Величие“ в парламента.
„Ние получихме някаква предварителна информация, спекулативна, че всъщност ние загубваме три мандата и получаваме два други. Така че при нас въртележката е голяма“, каза лидерът на МЕЧ.
Според лидера на МЕЧ Конституционният съд е трябвало да касира изборите изцяло.
„Трябваше да преброи всички секции и да бъдат касирани изборите изцяло. На всички е ясно, че това не бяха справедливи избори“, посочи Василев./Вести БГ