Националната агенция за приходите (НАП), Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за защита на потребителите (КЗП) тръгват на проверки по търговските обекти, за да следят цените и да „ловят“ евентуални спекулации при въвеждане на еврото. Това стана ясно на съвместна пресконференция на трите институции, където се подписа и споразумение за сътрудничество, което регламентира действията на КЗП, КЗК и НАП и обмена на информация между тях.
Проверки по магазините вече се правят
Контролните органи ще работят така, че гражданите да чувстват спокойствие, че няма да бъдат измамени чрез заплащането на цени, които са повишени необосновано, обеща шефът на НАП Румен Спецов.
Той посочи, че вече са започнали проверки в над 150 търговски обекта в над 30 града в цялата страна. Обхватът на проверяваните стоки ще бъде разширяван, като в момента се проверяват 14 основни хранителни групи, а в бъдеще проверките ще стават все по-мащабни, като ще обхванат включително заведенията за бързо хранене и ресторантите.
„Основната цел е да няма необосновано повишаване на цените“, каза Спецов, обяснявайки, че факторите за едно евентуално повишение ще бъдат обследвани и анализирани.
По думите му контролните органи не могат да кажат на търговеца каква надценка може да въведе, но може да изискват информация какви са факторите, които са довели до повишаване на тази цена точно в този момент.
„Детайлите могат да бъдат различни – например повишена доставна цена, но когато е установен такъв фактор, ние ще слезем и на ниво доставчици, за да проверим причните, които са довели до тази цена“, каза Спецов. НАП не може да каже на търговците какви надценки да слагат на стоките си, но „там, където има повишаване на цените, очакваме да има повишаване на сумата следващия месец на ДДС“, допълни той.
Безпощадни към всеки търговец
По думите на председателя на КЗП Мария Филипова в резултат на обединените усилия трите институции ще бъдат „безпощадни към всяко едно нарушение, при всеки един търговец“. Тя посочи, че доброволното превалутиране на цените от някои търговски вериги води до заблуждение на много потребители, тъй като цените в евро са обозначени в червен свят, което се асоциира с промоция или намаление. Филипова се обърна към търговците да проверят на официалния сайт на КЗП за образци как да изписват цените.
Председателят на КЗП каза, че в момента се работи по софтуерно решение, което чрез мобилно устройство да позволява на потребители да проверяват в магазините дали коректно е изписано двойното обозначаване на цените.
„Всички наши действия са изцяло в подкрепа на хората“, каза тя.
Обединени сили на регулаторите
Председателят на КЗК Росен Карадимов обясни, че досега НАП, КЗК и КЗП са работили на полето на собствените си правомощия, но в резултат на обединените усилия ефектът от проверките ще бъде мултиплициран.
„Когато една цена бъде необоснова вдигната, НАП и КЗП имат на различно правно основание и възможността, и правомощията да поискат обяснение за тази цена“. КЗК не може да поиска, но когато съседният търговец също я вдигне, НАП не може да търси отговорност от съседния търговец, но КЗК има инструмента на забраненото споразумение“, каза той, добавяйки, че по този начин синхронизираните усилия на трите институции ще осигурят високо ниво на защита.
Карадимов предупреди, че който реши в този конюнктурен момент да злоупотребява на гърба на социално слабите и пенсионерите, ще срещне цялата мощ на държавата./Марица