Навръх Международния ден на медицинските сестри – 12 май, стотици специалисти по здравни грижи излязоха на национален протест пред сградата на Министерството на здравеопазването. Организатор е Синдикатът на българските медицински специалисти. Исканията им са за достойно заплащане, по-добри условия на труд и реална грижа за кадрите.
Основни искания на протестиращите:
Заплата в размер на 150% от средната за публичния сектор (около 4600 лв.)
7-часов работен ден в интензивните отделения
Национална стратегия за задържане на кадри в системата
Приемане на Медицински стандарт по здравни грижи
Остойностяване на труда на медицинските специалисти и право на автономност
Медицинските сестри: Спешни и адекватни мерки – системата рухва
„От години алармираме, че броят на сестрите намалява драстично. Вече се закриват отделения, а болниците работят на ръба. Без промяна няма да има здравеопазване“,
заяви Мая Илиева, председател на Синдиката на медицинските специалисти. Според статистиката, средната възраст на медицинските сестри в България е 49 години, а недостигът в болниците е критичен – двойно по-малко сестри от необходимото.
„Искането за повишаване на заплатите е за всички професионалисти по здравни грижи“, каза Мая Илиева, председател на синдиката. По думите ѝ дори и да има достатъчно места за обучение на медицински сестри, няма желаещи студенти, тъй като след дипломирането си те не получават достойни възнаграждения. „Стартовата заплата в магазин е над 2 000 лева, а медицинските сестри започват с много по-малко“, посочи тя. „Липсата на перспектива, финансова сигурност и реализация са причините за липса на желаещи да учат за медицински сестри“, добави тя.
Да се одобри стандарт за медицинската грижа, настояват още от синдиката. По думите на Илиева проектът за стандарт отлежава с години в кабинета на министъра на здравеопазването. Ако този стандарт бъде одобрен, болниците няма да могат да изпълнят техните стандарти, каза още тя и отбеляза, че медицинските сестри в страната в момента са не повече от 23 000, от които само 11 000 работят в болниците.
„Колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване“ няма, вероятно няма ида има“, посочи още Илиева. По думите ѝ работодателите използват това като коз, за да не го спазват.
Илиева коментира позицията на Българския лекарски съюз, изразена преди дни, относно предложението за самостоятелни сестрински практики с директно финансиране от здравната каса. Според лекарския съюз предложението е „нецелесъобразна, рискова и слабо обоснована намеса в системата на здравеопазването“. По думите на Илиева и сега има самостоятелни сестрински и акушерски практики, които обаче не са пряко финансирани от здравната каса и лекарският съюз не възразява. Възразяват, ако практиките се финансират от касата, каза още тя.
Обучаваме, но не задържаме
Проф. Юлиян Ананиев от Тракийския университет потвърди, че въпреки пълните класове по специалността, много от завършващите не практикуват професията или напускат страната. Все пак се наблюдава тенденция за оставане в България, макар условията да остават непривлекателни.
Студентите по сестринство признават, че работят на няколко места, за да оцелеят, а професията е все по-малко мотивираща за младите.
Държавата: Признание, но без конкретни ангажименти
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов поздрави сестрите в официално обръщение:
„Без вас здравната система е немислима. Ще работим ръка за ръка за вашата реализация.“
Но отговор на основните искания – увеличение на заплатите, пряк договор с НЗОК и автономност в болниците – засега няма.
БЛС вече се противопостави на идеята сестрите да станат самостоятелни изпълнители на медицинска помощ с договори към Здравната каса, определяйки това като рисково./Марица