Софийската градска прокуратура (СГП) извършва проверка във връзка с данни за липсващи бюлетини от последните проведени избори за Народно събрание. Това съобщиха от прокуратурата.
Прокурорската преписката е образувана на 7 март по сигнал на „Информационно обслужване“ АД.
Възложена е проверка на ДАНС по случая.
По-рано днес от „Информационно обслужване“ уточниха в позиция, че не са предоставяли на СГП протоколите, изпратени от Конституционния съд (КС), както и техни копия. От дружеството посочиха, че на 10 март прокуратурата е изискала да ѝ бъдат предоставени всички материали по компютърната обработка и въвеждането на данните от протоколите, които са изпратени от КС чрез Централната избирателна комисия (ЦИК).
Недопустимо е дейността на Конституционния съд (КС) да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Това каза председателят на съда Павлина Панова снощи в обръщение.
Днес стана ясно, че в Конституционния съд (КС) е постъпило искане от Софийската градска прокуратура, съобщава от съда на сайта си.
Искане е постъпило днес в 10:00 часа е подписано от прокурор Виолета Марчева.
С него от КС се искат редица документи – жалбите на политическите партии по повод резултатите от последните парламентарни избори, решенията и мотивитеq с които е образувано делото.
От прокуратурата искат и правилатаq по които да работят експертите, включително при определянето кои бюлетини са действителни, кои не, по какви критерии се приема тяхната работа.
Държавното обвинение е изискало правилата при изискване на изборните книжа от Централната избирателна комисия (ЦИК) и общинските администрации, включително образци на приемо-предавателни протоколи/констативни протоколи.
В кореспонденцията до КС се иска информация кой или кои членове от Конституционния съд или експертите са определили кои изборни книжа да се представят при изготвяне на оценката от експертите и писмата, с които са изискани от ЦИК /Общинската администрация изборните книжа.
От прокуратурата са изискали всички приемо-предавателни протоколи/констативни протоколи, с които са получени изборните книжа.
В кореспонденцията е изискан резултатът от работата на експертите – протоколи, записи от срещи, има ли уточнения за уеднаквяване на работата, причини за привличане на криминалисти, правила за тяхната работа, експертизата на криминалистите.
Казусът предизвика реакцията на председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Тя свиква извънредно заседание на парламента от 14:00 часа, съобщиха на сайта си от законодателния орган.
В дневния ред е включено изслушване на ръководството на Централната избирателна комисия и изпълнителния директор на „Информационно обслужване“ АД Ивайло Филипов. От парламента съобщиха, че изслушването е относно действията на двете институции в изпълнение на възложеното им на 26 февруари от Конституционния съд на Република България извършване на преизчисления във връзка с производството по конституционно дело №33 от 2024 г. за оспорване на законността на изборите за народни представители в 51-вото Народно събрание.
Вносители са народните представители Драгомир Стойнев от „БСП-Обединена левица“, Деница Сачева от ГЕРБ-СДС и Павела Митова от „Има такъв народ“.
Във връзка с оспорването на законността на изборите от 27 октомври 2024 г. за народни представители в 51-вия парламент председателят на КС Павлина Панова каза, че е недопустимо дейността на съда да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Последваха реакции от политическите партии в парламента./Вести БГ