„Ако има някаква необходимост за сезиране на други органи, това трябва да бъде извършено или от ЦИК, или от КС. При всички случаи ЦИК преди това трябваше да иска съгласието, или най-малкото да уведоми КС какви стъпки предприема и по какъв начин смята да сезира и защо прокуратурата“, каза Александър Андреев.
„В момента виждаме как някой се намесва в един процес, който вече тече. Онова, което ние като наблюдатели виждаме, е, че 10 дни на 2204 секции резултатите не могат да бъдат качени и вместо да бъдат предоставени на ЦИК и оттам на Конституционния съд (КС), те се оказаха някъде в прокуратурата“, допълни тя.
„Всеки един от нас има правото да знае дали е правилно отчетен неговият глас. В каква посока е отишъл той и дали това ще доведе до влизането или не на представителите, за които той е гласувал“, коментира Андреев.
„Стигнали сме до дъното на политическото доверие в ЕС. Ние сме на дъното в доверието в институциите поради това, че те не обслужват нашия обществен интерес“, допълни тя.
„Това, което наблюдаваме, е нарушаване на правовия ред в страната – едно безобразие. Но ние около изборите многократно сме говорили за безобразия, по които прокуратурата е избрала да не се самосезира“, каза в „Тази сутрин“ Румяна Дечева, бивш зам.-председател на Обществения съвет към ЦИК.
По думите му законността на изборите засяга активното избирателно право на всеки един от нас.
Според нея е можело да се направи много, преди да се стигне до КС.
Тя коментира скандала по делото, с което се оспорва законността на изборите за 51-ото Народно събрание и по което съдът възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от вота на национално ниво.
„Изявлението на председателя на КС е много ясно и то поставя рамката на целия правов ред, който трябва да има в държавата. Единствено КС е този, който има право да се произнесе по отношение законосъобразността на изборите“, каза от своя страна Александър Андреев, бивш председател на ЦИК.
„Първото нещо, което ни смути, беше това, че беше прието овчедушно, че 21 гласа на стигат на една политическа сила. Това е моментът, в който някой трябваше да направи нещо, за да може да бъде доказано, че тези, които влизат в НС, са онези, за които ние сме гласували. Това не се случи“, каза Румяна Дечева./Новините БГ