Без обвинение: Освободиха управителя на „дома на ужасите“ в Говедарци

Задържаният управител на нелегалния хоспис в село Говедарци е освободен без повдигнато обвинение засега, съобщи NOVA, позовавайки се на свои източници. Въпреки това по случая продължава да тече разследване за злепоставяне. То е под надзора на районната прокуратура в Самоков.

Мъжът беше задържан след акция на властите. На място беше установено, че домът за стари хора в Говедарци е функционирал без лиценз.

Според Наказателния кодекс за това не може да се носи наказателна отговорност. Всички 23 обитатели бяха изведени и настанени на други места, включително в болницата в Самоков.

По-рано пред NOVA кметът на Говедарци Лорита Христова коментира случая. Тя посочи, че е встъпила в длъжност през 2019 година и тогова обектът вече е работил. Доколкото е имала информация, той е бил законен и се е водел като дом за стари хора.

Христова допълни, че няма информация дали през този период е имало проверки.

Тя каза, че с хората от селото са посещавали дома на празници като Великден, 1 март, но не са забелязвали нищо нередно, а и никой не се е оплаквал. И допълни, че личните карти на настанените не са стояли в тях, а в близките им.

Темата коментираха пред NOVA и бившият социален министър Иванка Шалапатова, адвокатът по медицинско право Калина Михайлова, и адвокатът по наказателно право Димитър Марковски.

Михайлова каза, че от информацията на кмета на селото не става ясно дали този обект е имал регистрация или не, въпреки че е фигурирал като дом за стари хора. Тя допълни, че казусът с липсата на личните карти е нарушение на Закона за личните данни.

Марковски посочи, че кметът е задължен да е наясно с цялата нормативна уредба, свързана с обекта, който се намира на територията на общината.

„Очевидно е бездействието на местната власт, която години наред е съзнавала и търпяла подобно отношение и поведение”, каза още адвокатът.

Шалапатова обясни, че общините са орган по закрила и в този смисъл носят отговорност за спазването на законодателството. Тя допълни, че трябва да се уточни дали обектът е лицензиран. Бившият социален министър каза, че близките на тези възрастни хора също носят отговорност.

Михайлова обясни, че хосписи се откриват много лесно, но проверките са постфактум. „Превантивен и навременен контрол няма”, посочи още тя. И допълни, че в своята практика се сблъсква е неполагането на медицинска грижа от страна на юридическите и физическите лица, които предлагат социални услуги.

Марковски определи обектите, в които са били настанени възрастните хора като „концентрационни лагери“. Той акцентира на необходимостта от качествено разследване по отделните случаи./Вести БГ

Свързани статии