За пореден шести път депутатите не избраха председател на 51-ото НС

За шести пореден път народните представители не успяха да изберат председател на Народното събрание.

На балотаж за Рая Назарян гласуваха за 69 депутати, против 147, въздържали се 4. Силви Кирилов получи подкрепа от 100 депутати, „против“ 100, 17 се въздържаха. При прегласуването той получи отново 100 „за“, против „101“ и 16 се въздържаха.

И. ф. председател на БСП Атанас Зафиров предложи да бъдат сменени кандидатите за председател на Народното събрание, след като и от шестия опит депутатите на можаха да изберат кой да поеме тази отговорност.

Той каза още от трибуната на НС, че до 48 часа трябва да намерят решение за проблема.

По думите на Станислав Балабанов се прави игра с кворума.

След 60 минутна почивка Силви Кирилов отправи послание към депутатите и сподели принципите, които ще следва, ако бъде избран за председател на НС, а те са: спазване на Конституцията, закона, мора и най-доброте традиции на българския народ. „Моята мисия е диалогът за ефективна работа на Народното събрание, както и открития и честния диалог с всеки един народен представител“, отбеляза той.

Кирилов отбеляза още, че те са длъжници на българските граждани. „Крайно необходимо е да постъпим съвестно и отговорно в нашата работа. Това е моето послание към вас, разчитам на вас“, обърна се той към депутатите в пленарната зала.

Той подчерта още, че в политиката възраст няма.

Веднага след това Борислав Гуцанов поиска още една почивка от 30 минути.

На първо гласуване кандидатите получиха:

Рая Назарян от ГЕРБ-СДС – „за“ 69 гласа , „против“ 164 гласа, „въздържали се“ 5 гласа

Силви Кирилов от „Има такъв народ“ – „за“ 66 гласа, „против“ 115 гласа, „въздържали се“ 57 гласа

Наталия Киселова от БСП- Обединена левица – „за“ 50 гласа, „против“ 113 гласа, „въздържали се“ 75 гласа

Петър Петров от „Възраждане“ – „за“ 46 гласа, „против“ 128 гласа, „въздържали се“ 64 гласа

Гласуването ще продължи след 60 минутна почивка обявена от Силви Кирилов.
Преди гласуването Атанас Зафиров поиска всеки един от кандидатите да каже от трибуната на парламента какви са неговите намерения.

Атанас Славов от ПП-ДБ поиска да има санкции, когато в пленарната зала се използват обидни думи. „Независимо дали реплекиращите са от вашата партия или от други, вие не трябва да се влияете“, заяви той относно острите реплики, които си размениха Тошко Йорданов и Явор Божанков, който заяви, че с изборът на Силви Кирилов се избира измежду „две ченгеджийски схеми“. „Фашизъм има само на леви партии. Фашизмът е ляво движение. Оправи си терминологията и спри да говориш глупости“, обърна се Йорданов отново към Божанков.

„Часовникът тиктака и 16 януари идва с пълна скорост, ако Сарафов бъде избран и цялата бухалка надвиси над цяла България, това е недопустимо. Недопустимо е да отидем и на следващи избори, на които видяхме колко голяма подмяна имаше. Опасност е Възраждане да си помислят, че имат повече права, защото посоката, която те показват не е към Европа, но няма по-голяма опасност от това следващите седем години да имаме Сарафов, служебно правителство на Главчев и подмяна на гласове. Ние оставаме в нашата позиция да подкрепим Силви Кирилов“, заяви Кирил Петков.

Припомняме, че на 22 ноември народните представители за пореден път не избраха ръководител на първата институция в държавата и най-възрастният депутат прекъсна заседанието.

Предстателският стол в Народното събрание се оказа особено апетитен за партиите, тъй като ръководителят на законодателната институция би бил най-вероятния следващ служебен премиер. Според последните поправки в Конституцията президентът може да избира между него, ръководството на Сметната палата (Главчев вече два пъти управлява служебни кабинети), управителят и подуправителите на БНБ, които нямат желание да влизат в политиката и омбудсмана, какъвто държавата няма избран.

Какво се случи след последното парламентарно фиаско

Въпреки, че миналата седмица в пленарната зала обяви, че няма да смени Рая Назарян при никакви обстоятелства, няколко дни след това Бойко Борисов склони да даде поста на ПП-ДБ, предлагайки председателското място на ген. Атанас Атанасов. Условието му – той да бъде премиер.

За нас Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение“, отвърнаха от ПП-ДБ и добавиха, че „няма да участват в търговия за постове“.

Ден преди заседанието вицепрезидентът Илияна Йотова настоя парламентът да започне да функционира, за да се завърти и конституционната рулетка за връчване на мандатите. След като обаче получи отказ от ПП-ДБ, Бойко Борисов обяви, че ще върне мандата когато го получи като първа политическа сила и се отказва да е кандидат за министър-председател.

В президентската институция чакаме партиите и парламентарните групи да си свършат работата, за да започне процеса по консултации и даване на мандати. Ако в НС си мислят, че ще стигнат по-бързо до изборите, нека все пак да имат предвид мнението и на нас – българските избиратели. Те (политиците бел. ред) може да имат голямо търпение за своите намерения и в своите преговори в политическата интрига, но нашето търпение като избиратели не е безкрайно, коментира вицепрезидентът Илияна Йотова.

Според чл. 13 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание всяка една парламентарна група до края на първото заседание представя на председателя на Народното събрание решение за образуването си, наименование на групата и списък на ръководството и на членовете, подписани от всички народни представители от състава й. Председателят на Народното събрание обявява парламентарните групи и техните ръководства на същото заседание на Народното събрание./Dariknews.bg

Свързани статии