Внимание, шофьори! Мамят здраво с гуми втора ръка, има десетки опарени в Пловдив

Мощна измама в гуми втора употреба се развъртя из социалните мрежи и то точно в дните, когато шофьорите трескаво подготвят автомобилите си за зимния сезон, а полицията следи зорко дали са се справили успешно със задачата.

Ключов елемент са именно зимните гуми. Тъй като четири нови гуми излизат солено, много често шофьорите прибягват до покупката на такива втора употреба, които все пак имат запазен вид. Разликата в цената е в пъти. Ако например четири нови зимни гуми струват между 600 и 1200 лв., то употребяваните могат да бъдат намерени между 200 и 500 лв. Оказва се, обаче, че голяма част от тези оферти „на сметка“ излизат прескъпо, а и не отговарят на истината.

Шофьори проплакаха в социалните мрежи, че са се доверили на продавачи, които дават пълен комплект зимни гуми за 250 лв., като твърдят, че следите от употреба са едва видими. Купувачът вижда снимки в публикуваната обява, одобрява състоянието на каучуковите изделия и решава да отдели сумата от бюджета си. Това, което реално пристига по куриер няма общо с видяното – изтъркани и изхабени гуми, които приличат на галоши.

Сред опарените има много пловдивчани. Пратките им пристигали най-често от София. „Пазете се! Гумите, които получих са с пренабит DOT, две от гумите бяха срязани и лепени. Продавачът изключи телефона си и ме блокира. Играят си със живота на хората“, коментира Юлиян, който е един от опарените пловдивчани. И той не е единственият. Мнозина са получили гуми с преправен DOT – „личната карта“ на каучуковите изделия, където са записани месецът и годината на производство и т.н., както и гладки като огледало.

Измамата действа безотказно. Всеки би си помислил, че е логично да не те излъжат, предвид факта, че имаш право да видиш пратката и ако не ти допадне стоката, да я върнеш. Тук, обаче, се използва друга хватка. Измамникът, след като вече е забаламосал жертвата си, че гумите втора ръка са повече от идеални, обяснява, че на няколко пъти е изпращал гуми на доверие, а след това пратките не са били взимани. Така се набутал с разходи за изпращане и връщане, които при теглото на гумите хич не са малки. Успява да убеди жертвата, че е нужно капаро, след което изпраща четирите гуми. Обикновено капарото е 50 % от сумата. Така, на практика, продава галошите и то на добра цена за гуми, които и без това ще бъдат изхвърлени на боклука.

При вторият сценарий, ако купувачът не иска да плаща капаро, цената на изтърканите гуми се намалява и така се печели доверие. После съвсем случайно се изпуска опцията „преглед“ и клиентът трябва да плати, преди да я види.

Има и случаи, при които на купувачът му става неудобно и просто си взима гумите, дори и да не му харесват, с идеята по-късно да търси сметка от продавача, но не се е досетил, че вече измамникът го е блокирал и няма да му вдига телефона.

Справка на „Марица“ показа, че групите за продажба на гуми втора употреба в социалните мрежи са десетки. Измамните обяви се мултиплицират във всяка една с надеждата, че все някой ще клъвне. Там шофьорите се предупреждават едни други и споделят за горчивия си опит.

Автомонтьори бяха категорични пред медията ни, че най-доброто решение е закупуването на нови гуми, като основният аргумент е, че сигурността и безопасността на пътя нямат цена. Ако все пак някой реши да си вземе употребявани гуми, то покупката да бъде не онлайн, а на място, от човек, за да се увери лично в реалното им състояние.

В полицията няма подадени сигнали за подобни измами, а потърпевшите вече са се примирили с хвърлените пари на вятъра./Марица

Свързани статии