Увеличава се броят на регистрираните случаи на КОВИД-19, отчитат от РЗИ – Пловдив. Предвид активирането на заразното заболяване и предстоящия есенно-зимен сезон, характерен с повишаване на острите респираторни заболявания, от инспекцията напомнят някои от важните принципи свързани с тях.
„Вероятността човек да прекара тези заболявания и то нееднократно през живота си е много по-голяма отколкото предполагаме. Поради това не е достатъчно само да разпознаваме симптомите на болестта, но и да знаем как да се предпазим и лекуваме от нея. За разлика от Грипът и ОРЗ, които се проявяват сезонно, КОВИД -19 се разпространява целогодишно“, предупреждават от Инспекцията.
От РЗИ припомнят и механизмите на предаване. Най-разпространените са, че инфекцията се предава по въздушно-капков път – от болен човек, който кашля или киха или ако мръсни ръце, или други заразени повърхности попаднат в устата.
Специалистите отново обръщат внимание на най-уязвимите групи, в които влизат бременните жени и децата, хората с хронични заболявания, възрастните хора над 65 години и тези, които са потребители на социални домове. Към рисковите групи са и хората в активна възраст с рискови професии – здравни работници, работещи в аптеки и др.
„За предпазване от заразяване най-важно е да се избягват контакти с болни хора и да се спазва добра лична хигиена. При наличие на симптоми всеки човек трябва да посети личния си лекар, който да назначи съответното лечение и да не ходи болен на работа или училище. В никакъв случай да не се прибягва към самолечение, с цел предотвратяване на усложненията“, препоръчват от РЗИ. От там припомнят, че нкубационният период най – често е от един до седем дни, а основният начин за разпространение е по въздушно-капков път при говорене, кихане или кашляне.
„Избягвайте да докосвате с ръце устата и носа си, мийте грижливо ръцете си със сапун и вода или ги почиствайте редовно с мокри кърпички съдържащи алкохол, избягвайте близки контакти с хора, които е възможно да са болни, намалете, ако е възможно, времето, което прекарвате на оживени места, проветрявайте редовно помещенията, които обитавате, покривайте носа и уста си с кърпичка когато кашляте или кихате. Изхвърляйте кърпичките, след като ги използвате. Стойте настрана от другите, за да намалите възможността от заразяване на останалите. Носете маска на лицето, когато сте сред други хора. Почиствайте и дезинфекцирайте често докосваните повърхности у дома, работното място или училище, особено когато някой е болен. Спете достатъчно, бъдете физически активни, намалете стреса, пийте много течности и яжте питателна, богата на витамини храна. Поставяйте си за цел да не се преуморявате или стресирате. Доказана е връзката стрес – простудни заболявания. Не претопляйте дома си през есенно – зимния сезон и проветрявайте редовно помещенията. Подобрете въздушния поток в жилищното пространство, като отваряте прозорците“, предупреждават епидемиолозите./Вестник Марица