Проф. Светослав Малинов разкри най-лошия вариант, който взривява всяка възможност за разговор

Това, което имаме като резултат от изборите, не може да бъде прочетено и превърнато във формула за управление директно, заяви пред БНР проф. Светослав Малинов, СУ.

Ситуацията не се подобрява след предложенията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, посочи още проф. Малинов.

„Нещата, които той предлага – най-вече себе си като премиер, на практика се отхвърлиха от всички. ПП-ДБ, както ИТН и БСП, са категорични, че Борисов като кандидат за премиер е лошо начало и няма да се реализира. ГЕРБ стои с една оферта, която никой няма да приеме“.

Поради липсата на доверие между политическите партии, политическата криза може да се преодолее само с външни за партиите лица, смята проф. Малинов.

„Най-лошият вариант, който взривява всяка възможност за разговор, е партиен лидер да бъде предлаган или да се самопредлага за премиер“.

Проф. Малинов посочи, че могат да се посочат много имена като варианти за надпартиен премиер.

„Но нямам намерение да казвам такива, защото всяко едно предизвиква необоснован интерес и реакция. Има деполизитизирани финансови институции, български банки, международни институции, където има български граждани на много високи позиции, академични институции, дипломатическа служба“.

В този случай ГЕРБ нямат основание да твърдят, че се прави подмяна на вота на хората, категоричен е политологът.

„Демократично е всичко, което е свързано с правилата в държавата. ГЕРБ нямат мнозинство и трябва да направят отстъпки“.

Ако не ги направят, отиваме на избори, обясни проф. Малинов.

„Защото не може да се направи алтернативно мнозинство. Движим се към избори още преди да се е конституирало Народното събрание“.

НС трябва да оглави този, който събере мнозинство, смята още проф. Малинов.

„Очевидно кандидатът на ГЕРБ не може. Сега ще се види дали Силви Кирилов ще събере необходимата подкрепа, или ще се тръгне към нова формула. Мнозинството, което ще застане зад председателя на НС, няма да е мнозинство за правителство“.

Кризата има такива размери, че трябва да се появи партия, която да размести пластовете, обясни още той.

„Такава в момента не би могло да има, освен ако българският президент не се ангажира лично с лидерство на политическа партия“, посочи политологът./Новините БГ

Свързани статии