Под обсада: Депутатите в 51-вото Народно събрание положиха клетва

Новоизбраното 51-во Народно събрание започна първото си заседание точно в 10.00 часа. По Конституция най-възрастният депутат Силви Кирилов от Има такъв народ откри и даде начало на 51-вия парламент.

То бе стартирано с нужния кворум, като се регистрираха 234 народни представители.

„Българите искат да видят, че народните представители са част от тях и споделят техните проблеми. Те очакват радикални промени в името на българската нация и държава – честен изборен процес, работещи и независими институции, съдебна реформа, ясни законодателни приоритети, стабилна и устойчива среда, достъпно обществено здравеопазване и други“, заяви Силви Кирилов в началната си реч.

Народните представители положиха клетва: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се.“. След полагането й депутатите подписаха клетвени листове.

В пленарната зала прозвучаха химнът на Република България и химнът на Европейския съюз.

Междувременно след полагането на клетва Силви Кирилов даде думата на Тома Биков от ГЕРБ–СДС и с началото на речта му от залата на парламента излезе цялата група на ДПС–Ново Начало, начело с лидера им Делян Пеевски, а малко след тях и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Депутатите от ДПС–Ново начало излязоха пред сградата, тъй като единият от протестите е именно с техни привърженици. Пеевски бе посрещнат с бурни аплодисменти и възгласи, а събралото се множество искаха да го поздравят и прегърнат.

По традиция на първото заседание на новоизбрания парламент изявления правят представители на представените в Народното събрание партии и коалиции.

Първи говори Тома Биков от ГЕРБ–СДС. „ГЕРБ-СДС ще бъде незаобиколим фактор в българската политика. Отминалите избори зададоха нови тенденции в българската политическа система. Тя вече се състои от една голяма формация в лицето на ГЕРБ-СДС и множество малки партии. Имаме категорична доминация в големите областни градове и увеличаваме подкрепата си в София“, каза Биков и посочи, че единствената формация, без която е невъзможно съставянето на редовно правителство, е ГЕРБ-СДС.

И прочете декларация от името на групата, която гласи, че от партията са “готови да търсят подкрепа и да направят необходимите компромиси за съставяне на редовно правителство“, но не са готови да „участват в подмяната на вота на хората“.

От „Продължаваме промяната–Демократична България“ думата взе Николай Денков. „Наред с обсъжданите проблеми през последните месеци се е появи нов и още по-голям. За първи път от 35 години демокрацията в България е поставена в опасност и трябва да се борим, за да я спасим“, каза Денков.

Трети правото да се изкаже има лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Той заяви, че близо 1 милион от българите са „продали гласа си“ на изборите на 27 октомври. По думите му 4 милиона не са отишли да гласуват.

„Възможностите за правителство са четири: с ПП-ДБ, с продажни депутати – повече от очевидно е, че са вкарани с купени гласове, вторият сценарий е с ГЕРБ-ПП-ДБ и други евроамерикански групировки, но без ДПС, третият сценарий правителство без ГЕРБ и ДПС, което може да се случи математически, четвъртият сценарии е да отидем на нови избори напролет“, допълни той.

„Стабилно правителство без „Възраждане“ не може да има“, заключи Костадинов.

Четвърти по ред са ДПС–Ново начало, които напуснаха залата, за да подкрепят протеста си. Поради тази причина те не излъчиха член на партията, който да произнесе реч.

След това на трибуната излезе от Атанас Зафиров БСП–Обединена левица. „Съветът на най-старата политическа сила е крачка назад и три напред. Излезте от собствените си затвори, ограничения и истина и да потърсите общата. Нека да има следващи избори, но не сега“, каза той.

От Алианса за права и свободи говори Джевдет Чакъров. „Атмосферата трябва да е тържествена, но днес тя не е такава. Причините са икономическата криза в България, ниският стандарт за живот в страната, политическата криза, големите предизвикателства за сформиране на редовно правителство и недоверието в провеждането на изборите на 27 октомври“, заяви Чакъров, като допълни, че АПС подкрепят декларацията на ПП–ДБ за създаване на санитарен контрол около Делян Пеевски.

Станислав Балабанов от ИТН каза, че „никой в тази държава няма време за празни приказки“. „Силно е усещането за пълна несправедливост“, допълни представителят на ИТН.

След това се предвижда да бъде избран председател на 51-вото народно събрание. Председателят ще поеме ръководството на заседанието и ще произнесе слово. Очаква се депутатите да изберат и заместник-председателите на парламента.

В 51-вото народно събрание влизат 8 партии и коалиции, като разпределението на депутатските места е следното:

ГЕРБ-СДС – 69

ПП-ДБ – 37

„Възраждане“ – 35

„ДПС – Ново начало“ – 30

„БСП – Обединена левица“ – 20

„Алианс за права и свободи“ – 19

„Има такъв народ“ – 18

МЕЧ – 12

Новоизбраните депутати влязоха за пръв път в парламента дни преди официалното откриване на 51-ото Народното събрание, за да разпределят местата, които ще заемат в пленарната зала.

Разпределението от ляво надясно на първия ред е както следва: „БСП – Обединена левица“, „Алианс за права и свободи“, „Продължаваме промяната – Демократична България“, „ДПС – Ново начало“, ГЕРБ-СДС, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. Партия МЕЧ няма да има представител на първия ред./Dariknews.bg

Свързани статии