Тази криза е криминална, не политическа. Тя не може да бъде решена с политически средства. ДПС е организира група за търговия с влияние. В нея се борят два клана – единият владее правосъдната система повече от другия. Никакви избори и нови народни събрания не могат да решат този конфликт. Това заяви в ефира на БНТ журналистът Петко Георгиев.
По думите му много показателен фактор е дали ВСС ще започне процедура за избор на нов главен прокурор: „Ако сега го направи, това означава, че някой не се чувства сигурен и иска да се защити за един прокурорски мандат напред.”
Според пиар експерта Диана Дамянова прецедентът, в който се намираме с ДПС, а вероятно и с БСП, не е прецедент изобщо.
Журналистът Илхан Андай смята: „ДПС е зло. За съжаление, не бива да вървим само по трасето ДПС, а да ги включим пакетно и другите играчи в парламента. Злото е и в другите институции, не само в НС. Ако е дошло на дневен ред обществото да дискутира дали ДПС трябва да го има, редно е да обсъдим и другите формации, вкл. голямата надежда „Продължаваме промяната”. Нещата са толкова зле, че не трябва да очакваме висока избирателна активност, тоест е възможно да вървим и към нови избори след новите избори.”
„Всички партии трябва да махнат топ 50 на актива си и да дадат път на по-младите и по-грамотни. Партиите са превърнати в корпорации, всичко се свързва с пари”, допълни Андай.
Георгиев смята, че трябва да е ясно кой каква роля играе в българската политика: „Фактът, че за пръв път ще имаме избори, в които БСП и ДПС няма да са това, което досега са били, е голяма възможност. ДПС струва на България пет години забавяне членството ни в ЕС.”
Дамянова допълни, че създаването на ДПС едно време има значение, защото помогна у нас да се избегне етнически конфликт.
„ГЕРБ, „Възраждане” и президентът Румен Радев ще се възползват най-добре от разпадането на ДПС и БСП”, каза още Георгиев./Новините БГ