Министерството на регионалното развитие и благоустройството прави втори опит да наложи такса „водомер“.
Ведомството е пуснало за обществено обсъждане проект на нов Закон за водоснабдяването и канализацията. Проектът предвижда цената на водата да се определя от два компонента – постоянна такса и потребление на куб. метър.
Това на практика означава, че дори потребителите да са на режим на водата, те ще трябва да дават някаква сума само за това, че до имота им са прокарани тръби.
Такса „водомер“ ще засегне и собствениците на вили, които не се ползват целогодишно, или на празни апартаменти, защото за тези недвижимости също ще трябва да се плаща за вода, дори чешмите да не се пускат.
Подобен законопроект бе подготвен и при предишния парламент, но той така и не видя бял свят, след като бе обсипан с куп критики.
Услуги
Предоставяните от ВиК операторите услуги на битовите абонати са три – доставяне на вода за питейно-битови цели; отвеждане на отпадъчните води от имотите на потребителите чрез канализационната мрежа; пречистване на отпадъчните води.
Предложението е за всяка от тези услуги домакинствата да плащат две цени – за достъп и за количество изразходвана вода.
Предвидено е регулаторната дейност да продължи да се осъществява от Комисията за енергийно и водно регулиране, като ще има състав „Енергетика“ и състав ВиК. КЕВР освен регулиране качеството на ВиК услугите ще одобрява бизнес плановете на ВиК операторите и ще утвърждава цените им.
Регламентирани са принципите при осъществяване на тази дейност, както и изискванията за публичност и прозрачност на процедурите. По отношение на структурата, статута, финансирането, изискванията към членовете на КЕВР, провеждането на заседания и други общи за регулаторната дейност на КЕВР въпроси остава приложима уредбата по Закона за енергетиката (ЗЕ).
Регулация
Определен е и редът, по който ще се осъществява регулирането на качеството на ВиК услугите и регулирането на цените им. Конкретно по отношение на качеството са определени единни условия и изисквания за качеството на ВиК услугите чрез основни показатели за качество и ефективност, групирани по видове услуги.
Редът за отчитане и контрол на показателите за качество се определя с наредба, приета от Министерския съвет по предложение на комисията.
В раздела за качеството нормативно е залегнало и изискването за разработване от страна на ВиК операторите на бизнес планове за срок от 5 години, които регулаторният орган следва да одобрява./Вестник Телеграф