В неделя сутринта, 42-годишен мъж в зелена военна униформа, влезе в джамията на Омаядите в Дамаск и отправи послание към малка група хора, сирийската нация, региона и света. На фона на великолепните декорации на джамията, Ахмед ал-Шараа обяви падането на режима на Асад като „победа за ислямската нация“ и призова за размисъл и молитва.
„Напуснах тази земя преди повече от 20 години, а сърцето ми копнееше за този момент,“ каза той. „Седнете тихо, братя мои, и помнете Всемогъщия Бог.“
През по-голямата част от последните две десетилетия фактическият владетел на голяма част от Сирия изобщо не използва истинското си име. Ахмед ал-Шараа, който е израснал в прогресивно домакинство в проспериращ квартал на Дамаск и е учил медицина, напълно изчезва. На негово място застава Абу Мохамед ал-Джолани, бойно име, което носи исторически отзвук и аура на анонимност.
Под това име той се бори срещу американските войски в Ирак, прекара пет години в тамошни затворнически лагери и след това се завръща в Сирия през 2011 г., за да играе ключова роля в Ислямска държава (ИД) и Ал Кайда.
От 2017 г. Джолани оглавява ислямистката група Хаят Тахрир ал Шам (HTS), която управлява анклава Идлиб с население от около два милиона души. Миналия месец, HTS стартира 12-дневна офанзива, която приключи с влизането им в Дамаск. Но сега се повдига въпросът: кой е истинският Ахмед ал-Шараа?
Решението му да се откаже от бойното име и да влезе в Дамаск сигнализира за потенциален преход от джихадистки екстремизъм към по-умерена позиция. В Алепо, първия град, превзет от бунтовниците, HTS предложи амнистии на бивши войници от режима, увери християнските жители в безопасността им и изрази подкрепа за етническото разнообразие в Сирия, казвайки “разнообразието е сила, с която се гордеем”. Самият Шараа е поел водеща роля в дипломатическите усилия, осигурявайки ключови територии за бунтовниците без кръвопролития.
Въпросът остава: Кой ще управлява Сирия?
Джолани, който е определен като терорист от САЩ и Обединеното кралство, или Шаара, който се старае да поддържа по-умерена позиция към Запада?
„От това, което виждаме, той наистина се е променил,“ казва Шираз Махер, експерт по екстремисткия ислям от Кралския колеж в Лондон.
Промяната обаче не е внезапна. Дори в миналото, Шараа се е противопоставял както на ИД, така и на Ал Кайда, елиминирайки заподозрени за двойна лоялност в редиците на HTS. Въпреки че неотдавна заяви, че не съжалява за подкрепата си за атаките на 11 септември, новият лидер на Сирия изглежда се е отказал от визията за глобален джихад.
Не всички обаче са убедени. Мнозина анализатори смятат, че HTS и неговите лидери остават верни на радикалната идеология, макар и да я прикриват с нов имидж. Някои предупреждават, че Западът и регионалните сили не трябва да се успокояват.
Хюсеин Абдул-Хюсеин, експерт от базираната във Вашингтон Фондация за защита на демокрацията, отбеляза в интервю за CNN миналата седмица, че зад Шараа е имало както „джихадистко знаме“, така и знамето на сирийската революция.
„Досега той изрича всички правилни думи и искрено се надявам, че е човекът, за когото се представя“, заяви Абдул-Хюсеин.
Той обаче добави: „Страната е в хаос. Няма икономика, няма пари. Има престъпност, бедност, милиони бежанци, които искат да се върнат. Сега всички са щастливи, но рано или късно нещата ще станат реални и се страхувам, че той ще се завърне към своя Ислям.“
Шараа — или Джолани — отговаря на тези скептици с едно послание: „Не съдете по думи, а по действия“, каза той пред CNN./Вести БГ