Болестта, известена като “ръка-крак-уста“, атакува детските градини и ясли. Майките масово се оплакват, че децата им се борят с температура и са обринати. Болестта засяга основно малки деца и бебета. Тя започва внезапно. От пълно здраве децата изведнъж униват и вдигат температура, която може да се покачи до 40 градуса, обясняват педиатри. Болите деца имат характерен обрив около и вътре в устата. Заболяването се причинява от така наречения коксаки вирус. Това всъщност е ентеровирус, който циркулира усилено през лятото и е много разпространен в детските колективи.
Пъпки
Заболяването се причинява от коксаки А16, за който е характерен обривът по гърлото, около устата, както и по дланите и стъпалата. Продължителността на симптомите е 5-10 дни. Заболяването е заразно и става чрез секрети. Децата се инфектират по фекално-орален механизъм – чрез директен контакт или чрез заразени предмети. 95 % от случаите са при деца под 5 години.
Освен характерните летни инфекции здравните власти отчитат сериозен скок и на COVID. През последните седмици е налице отчетлив скок на вируса, като за миналата година са регистрирани 143 случая, което е с 74 болни повече спрямо предходната. Наблюденията до момента показват, че той е по-заразен, но не протича по-тежко.
Кашлица
Междувременно здравното министерство удължи противоепидемичните мерки срещу коклюша до края на годината. При регистриране на заболяването в организиран детски и ученически колектив се предвиждат по-сериозни мерки като проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под. Мерките предвиждат ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразната болест като хрема, кашлица, обрив и други. Дете с проявени симптоми не се допуска или се отстранява от колектива. Посещение е възможно след предоставяне на медицински документ от лекар, удостоверяващ, че детето не е заразно болно. Тази година у нас има епидемично разпространение на 100-дневната кашлица./Вестник Телеграф