БГ младежите най-мързеливи в ЕС!

Само 6,5 на сто от българските младежи на възраст между 15 и 29 години работят, докато учат. Това сочат данни на Европейската статистика – Евростат, за миналата година.

По този показател родната младеж се нарежда сред европейците, които работят най-малко, докато учат. По-малко младежи работят в Румъния (2,3 на сто), Словакия (5,8 на сто) и Унгария (6,1 на сто).

Като цяло обаче 25,7 на сто или всеки четвърти от младите европейци на възраст между 15 и 29 години са били наети на работа, докато все още са учели, сочат данни на Евростат. От останалите 71,4 на сто са били извън трудовата сила, а 2,9 на сто са търсели работа.

Най-много млади хора работят, докато учат, в Нидерландия (74,5 на сто), Дания (52,6 на сто) и Австрия (46,2 на сто).

Обяснение
Експерти обаче са на мнение, че информацията за броя на работещите ученици у нас не е пълна, защото има много младежи, които се хващат да бачкат в свободното време или ваканцията без документи. В Норвегия например наемането на ученици е често срещана практика в пицарии и кафенета. Адриана, която е завършила образованието си в Норвегия, разказа пред „Телеграф“, че е работила на няколко места, но винаги с трудов договор.

В пицарията например бях сервитьорка без нормирано работно време, а ходех само при възможност и нужда от човек в заведението, обясни Адриана. Тя посочи, че в Норвегия има облекчения за работещи. В случай че изкарваш под 55 000 крони годишно, си освободен от данъци.

Разрешения
Според последните данни на Главна инспекция по труда тенденцията за ръст на наетите непълнолетни продължава през 2024 г. Общо 15 100 бр. разрешения са издадени от институцията за работа на непълнолетни през тази година, което е с почти 1900 повече спрямо 2023 г., когато те са били 13 210 броя.

Най-много са дадените разрешения в Бургас, Варна, София, Пловдив, София-област, Добрич, Благоевград, Русе. Непълнолетните се наемат най-вече в хотелиерството, ресторантьорството и търговията./Вестник Телеграф

Свързани статии