Само за две седмици след инвазията европейската компания Northsafe получи 500 заявки за бетонни укрития
Новото хилядолетие започна драматично. Първо бяха атентатите от 11 септември 2001 година в Ню Йорк, които дадоха сигнал на света: никой тук, на земята, не е защитен. Последва световната пандемия, а сега – и войната в Украйна, която заля цяла Европа с бежанци и пося страха от неизвестното.
Така на дневен ред отново излезе търсенето на луксозни бункерни жилища, в които богатите се надяват да оцелеят и при ядрена война.
Супербогашите вече са похарчили десетки милиони долари за изграждане на подземни бункери под вилите си в долината Напа (Napa Valley AVA – топ световна винарска дестинация в САЩ), включващи глезотии като джакузита, киносалони, билярд стаи, гаражи и конюшни. А милиардерът Питър Тийл, съосновател на PayPal, вече е инвестирал в буколични имоти, купувайки една или повече вили в курортния Куинстаун в Нова Зеландия – район, определян за една от най-чистите територии на Земята в наши дни. Това твърдят журналисти като Евън Оснос (The New Yorker) и Марк О’Конъл (ирландски журналист и писател).
Малко след конфликта в Украйна, само за две седмици, европейската компания Northsafe, е получила 500 нови поръчки. С подобни резултати могат да се похвалят още френската Artemis Protection и базираната в Прага Oppidum. Последната е известна с амбициозния си проект за изграждането на най-големия подземен укрепителен комплекс в света. Сред лидерите в бранша са и американците от Rising S Bunkers и Atlas Survival Shelters, които от 20 години не са спирали да строят частни бункери.
Експерти обаче вече определят ситуацията като „безполезна истерия“. Така ли е обаче в действителност? Възможно ли е инвестициите в подобни проекти да се окажат безполезни? Ако погледнем обективно на нещата – едва ли.
Много разумни богати хора предпочитат да платят повече, но да избегнат притесненията и евентуални проблеми в случай на бедствени положения – от пожари през здравни пандемии до ядрени атаки, социален или икономически колапс, цунами и други. Във въпросните бункери например могат да се съхраняват вода и храна до пет месеца. Лукс бункерът би могъл да ни защити от евентуална ракета, насочена към жилището ни. А дали е така, само конкретна ситуация би могла да покаже.
Хитлер прави бункерите за защита в центъра на Берлин
Адолф Хитлер безспорно е един от големите любители на бункерите.
Времето е още преди началото на Втората световна война. Хитлер е наясно, че за гермаците предстоят тежки и несигурни години. Тогава „вождът“ се залавя да изгради бетонни противовъздушни бункери за защита, в които да могат да се скрият един милион души. По план те трябва да се разположат из цялата страна. Но този план е реализиран само частично.
Построяват бункерите предимно в Берлин, а някои от тях са там и до днес. А от кметството на града са намерили най-доброто решение за тях – превърнали ги в музеи.
Един от тях е бункерът на Хитлер – днес той е възстановен на един етаж от бившо берлинско бомбоубежище. Представлява огромно здание от бетон без прозорци, разположено в близост с правителствените сгради. В него могат да приютят 3500 души, само че когато съветската армия влиза в града през 1945 г., в бункера се скриват 12 000 души – жени и деца, които стоят вътре без храна и електричество близо седмица. Те обаче предпочитат да останат в бункера пред сблъсъка с руските войници.
И българи строят бомбоубежища висок клас
Вече има български start-up, който строи висок клас бункери, които могат да предпазят хората при аварии, катаклизми и размирици.
Телефоните ни не спират да звънят, казва Любен Сигридов, собственик на компанията. Особено след началото на войната в Украйна, която нажежи ситуацията в цяла Европа. И допълва, че войната не е единственият повод хората да се замислят по въпроса дали да не живеят в бункер. Не само апокалипсисът от края на света е повод да се замислим за това. Живот в бункера е подходящ и при аварии, подобни на тази в Чернобил, при които първите няколко дни са най-опасни. И още – химически аварии, слънчево изригване, размирици, докато ситуацията бъде овладяна.
Компанията произвежда висок клас бункери, а плановете на предприемача са да намери инвеститор, с който да започнат производството на бункери за по-голям брой хора на по-достъпни цени. А какво включва един подобен бункер? Разбира се, всичко необходимо за нормален живот – от обикновеното обзавеждане, като във всеки апартамент, до луксове от рода на фитнес и СПА.
Цирковият артист Балкански си построил подземие със стени 60 см
Напрежението, което ескалира около войната в Украйна, вече вълнува и родните звезди. „Имаме три бункера, в които да се укрием – аз и моето семейство, ако войната се премести у нас. Стените им са дебели 60 см и са от здрав бетон, а под къщите разполагаме със скривалища“. Това разказа преди време цирковият артист акад. Александър Балкански.
В детството си Балкански често си играел в бункер в столичния квартал „Лагера“. Преди 30 години обаче той, заедно със съпругата си и синовете му, спасяват работници на Строителни войски – докато работели на строителната площадка, те били затиснати от кран. В знак на благодарност им подарили строителни материали за строеж на къща, военните ги наградили с ордени, а генерал Русев ги посъветвал: направете си специална стая, в която да се скриете при евентуални ядрени експлозии.
Семейството така и направило./„Марица“